PARTNER PORTALU
  • BGK

Korupcja wyborcza? Były burmistrz zasiądzie na ławie oskarżonych

  • pap/em    5 stycznia 2017 - 12:37
Korupcja wyborcza? Były burmistrz zasiądzie na ławie oskarżonych
Były burmistrz został oskarżony o przestępstwa przeciwko wyborom i referendum (fot.shutterstock)

• Prokurator z Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko 16 osobom, w tym funkcjonariuszom publicznym. 
• Oskarżone są one o przestępstwa przeciwko wyborom i referendum.
"W toku śledztwa ustalono, że Jerzy O. podczas drugiej tury wyborów samorządowych w 2010 roku przekazał trzem współoskarżonym butelki z alkoholem. W ten sposób chciał skłonić ich do oddania głosu na siebie, jako kandydata na stanowisko Burmistrza Pyrzyc. Odbyło się to za pośrednictwem innego oskarżonego - Marka L. W latach 2010-2014 Jerzy O. sprawował funkcję Burmistrza Pyrzyc" - czytamy w komunikacie prokuratury.

Z ustaleń śledczych wynika, że podczas drugiej tury wyborów samorządowych w 2014 roku Jerzy O. nakłaniał członków Obwodowych Komisji Wyborczych do bezprawnego przekazania mu informacji przed zamknięciem lokalu wyborczego o frekwencji wyborczej, wynikach głosowania oraz osobach, które nie przystąpiły do głosowania.

Skorumpowani mieszkańcy gminy

Prokurator oskarżył również dziewięciu mieszkańców Gminy Pyrzyce. Zarzucił im udzielanie lub przyjęcie korzyści majątkowej w postaci butelek z alkoholem, w celu skłonienia do oddania głosu na Jerzego O. Do czynów tych dochodziło w okresie poprzedzającym drugą turę wyborów samorządowych w 2010 i 2014 roku.

Na ławie oskarżonych zasiądzie również 2 członków Obwodowych Komisji Wyborczych. Prokurator zarzuca im bezprawne informowanie Jerzego O. o frekwencji wyborczej, liczbie osób, które głosowały oraz o wynikach wyborów. Miało to miejsce podczas drugiej tury wyborów samorządowych w 2014 roku.

Pracownica urzędu z zarzutami

Oskarżona została także Iwona S. To funkcjonariusz publiczny - referent w Urzędzie Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Pyrzycach. Sprawując tę funkcję nie dopełniła ona ciążących na niej obowiązków służbowych. Na jedenastu pełnomocnictwach do głosowania poświadczyła nieprawdę, co do faktu złożenia w jej obecności oświadczeń o upoważnieniu innej osoby do głosowania, podczas gdy wola ta nie została wyrażona przed nią. Przy pomocy tak wystawionych pełnomocnictw kolejnych troje oskarżonych wzięło udział w głosowaniu i oddało głosy w imieniu uprawnionych do głosowania - informuje prokuratura.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.