PARTNER PORTALU
  • BGK

Kosiniak-Kamysz chce prezydenckiego weta ws. zmian w Kodeksie wyborczym

  • PAP/KDS    8 stycznia 2018 - 16:48
Kosiniak-Kamysz chce prezydenckiego weta ws. zmian w Kodeksie wyborczym
Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że o zmianach w Kodeksie wyborczym chce rozmawiać z PAD (fot. psl.pl/flickr.com)

Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego o zmianach w Kodeksie wyborczym chce rozmawiać osobiście z prezydentem Andrzejem Dudą. W jego opinii ustawa w tej postaci jest nie do przyjęcia i należy ją zawetować.
  • W poniedziałek po południu rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej, która rozpatrzy poprawki Senatu do noweli Kodeksu wyborczego autorstwa PiS.
  • Senatorowie opowiedzieli się m.in. za umożliwieniem głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym.
  • Sejmowa komisja przyjęła ją jednogłośnie. 

Kosiniak-Kamysz zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o spotkanie w sprawie zmian w Kodeksie wyborczym.

- Będziemy go przekonywać, że ta ustawa w tej postaci jest nie do przyjęcia i trzeba ją po prostu zawetować - podkreślił.

Piotr Zgorzelski (PSL) ocenił, że Senat "tylko połowicznie" pochylił się nad sprawą głosowania korespondencyjnego. - Które tak mocno jako PSL podnosiliśmy uznając, że jest to forma przede wszystkim ułatwiająca możliwość dostępu do demokratycznego procesu wyborczego osobom niepełnosprawnym, chorym, starszym, ale także tym, które z różnych przyczyn obiektywnych nie są w stanie zagłosować - mówił poseł.

- Niestety PiS umożliwia głosowanie korespondencyjne tylko osobom niepełnosprawnym, ale już osobom starszym, powyżej 75 roku życia, czy też nawet 100-latkom na 100-lecie odzyskania niepodległości ta możliwość będzie zabrana - zaznaczył Zgorzelski.

Czytaj więcej: Wybory samorządowe 2018 będą należeć do młodych kandydatów?

Polityk poinformował też, że jeżeli prezydent Duda podpisze tę ustawę, to PSL zamierza skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. - Będziemy wnosili o wykluczenie "sędziów-dublerów", których obecności w Trybunale Konstytucyjnym, jak państwo pamiętacie, od samego początku nie uznajemy - dodał Zgorzelski.

Nowela Kodeksu wyborczego znosi możliwość głosowania korespondencyjnego; Senat pod koniec grudnia opowiedział się za przywróceniem takiej możliwości tylko dla osób niepełnosprawnych.

Ustawa wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W nowelizacji zapisano, że przepis ten "nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy".

Zgodnie z nowelą, kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosić będzie pięć lat. Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) będą obowiązywać tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin, z wyjątkiem miast na prawach powiatu.

Czytaj więcej: Wybory samorządowe 2018: Wyniki poznawać mamy na bieżąco

Kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Zostanie ona obsadzona, zgodnie z nowymi przepisami. Siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

W miastach na prawach powiatu budżet obywatelski będzie obowiązkowy. Wysokość budżetu obywatelskiego będzie wynosić co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy będącej miastem na prawach powiatu zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu.

Nowela wprowadza także inicjatywę uchwałodawczą w samorządach. W gminie do 5 tys. mieszkańców z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą może wystąpić co najmniej 100 osób, w gminie do 20 tys. - co najmniej 200, w gminie powyżej 20 tys. - co najmniej 300. W przypadku powiatu do 100 tys. mieszkańców inicjatywę ma co najmniej 300 osób, powyżej 100 tys. - 500. W województwie inicjatywę ma grupa co najmniej 1 tys. mieszkańców. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.