PARTNER PORTALU
 • BGK

Kosiniak-Kamysz chce prezydenckiego weta ws. zmian w Kodeksie wyborczym

 • PAP/KDS    8 stycznia 2018 - 16:48
Kosiniak-Kamysz chce prezydenckiego weta ws. zmian w Kodeksie wyborczym
Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że o zmianach w Kodeksie wyborczym chce rozmawiać z PAD (fot. psl.pl/flickr.com)

Władysław Kosiniak-Kamysz, szef Polskiego Stronnictwa Ludowego o zmianach w Kodeksie wyborczym chce rozmawiać osobiście z prezydentem Andrzejem Dudą. W jego opinii ustawa w tej postaci jest nie do przyjęcia i należy ją zawetować.
 • W poniedziałek po południu rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej, która rozpatrzy poprawki Senatu do noweli Kodeksu wyborczego autorstwa PiS.
 • Senatorowie opowiedzieli się m.in. za umożliwieniem głosowania korespondencyjnego osobom niepełnosprawnym.
 • Sejmowa komisja przyjęła ją jednogłośnie. 

Kosiniak-Kamysz zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie, że zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o spotkanie w sprawie zmian w Kodeksie wyborczym.

- Będziemy go przekonywać, że ta ustawa w tej postaci jest nie do przyjęcia i trzeba ją po prostu zawetować - podkreślił.

Piotr Zgorzelski (PSL) ocenił, że Senat "tylko połowicznie" pochylił się nad sprawą głosowania korespondencyjnego. - Które tak mocno jako PSL podnosiliśmy uznając, że jest to forma przede wszystkim ułatwiająca możliwość dostępu do demokratycznego procesu wyborczego osobom niepełnosprawnym, chorym, starszym, ale także tym, które z różnych przyczyn obiektywnych nie są w stanie zagłosować - mówił poseł.

- Niestety PiS umożliwia głosowanie korespondencyjne tylko osobom niepełnosprawnym, ale już osobom starszym, powyżej 75 roku życia, czy też nawet 100-latkom na 100-lecie odzyskania niepodległości ta możliwość będzie zabrana - zaznaczył Zgorzelski.

Czytaj więcej: Wybory samorządowe 2018 będą należeć do młodych kandydatów?

Polityk poinformował też, że jeżeli prezydent Duda podpisze tę ustawę, to PSL zamierza skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego. - Będziemy wnosili o wykluczenie "sędziów-dublerów", których obecności w Trybunale Konstytucyjnym, jak państwo pamiętacie, od samego początku nie uznajemy - dodał Zgorzelski.

Nowela Kodeksu wyborczego znosi możliwość głosowania korespondencyjnego; Senat pod koniec grudnia opowiedział się za przywróceniem takiej możliwości tylko dla osób niepełnosprawnych.

Ustawa wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W nowelizacji zapisano, że przepis ten "nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy".

Zgodnie z nowelą, kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosić będzie pięć lat. Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) będą obowiązywać tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin, z wyjątkiem miast na prawach powiatu.

Czytaj więcej: Wybory samorządowe 2018: Wyniki poznawać mamy na bieżąco

Kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Zostanie ona obsadzona, zgodnie z nowymi przepisami. Siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

W miastach na prawach powiatu budżet obywatelski będzie obowiązkowy. Wysokość budżetu obywatelskiego będzie wynosić co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy będącej miastem na prawach powiatu zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu.

Nowela wprowadza także inicjatywę uchwałodawczą w samorządach. W gminie do 5 tys. mieszkańców z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą może wystąpić co najmniej 100 osób, w gminie do 20 tys. - co najmniej 200, w gminie powyżej 20 tys. - co najmniej 300. W przypadku powiatu do 100 tys. mieszkańców inicjatywę ma co najmniej 300 osób, powyżej 100 tys. - 500. W województwie inicjatywę ma grupa co najmniej 1 tys. mieszkańców. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.