PARTNER PORTALU
  • BGK

Kosiniak- Kamysz: Do powiatu, do województwa idziemy jako PSL. W gminach koalicje

  • aw/PAP    1 czerwca 2017 - 13:41
Kosiniak- Kamysz: Do powiatu, do województwa idziemy jako PSL. W gminach koalicje
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz (fot.:twitter.com/nowePSL)

Polskie Stronnictwo Ludowe do wyborów samorządowych idzie pod własnym szyldem - powiedział szef tej partii Władysław Kosiniak-Kamysz.
• Kosiniak-Kamysz powiedział dziennikarzom, że jednym z tematów, który porusza podczas wizyty na Pomorzu Zachodnim "jest przygotowanie do wyborów samorządowych, w których idziemy pod własnym szyldem". 

• Jak zaznaczył, możliwa jest współpraca przy wyłanianiu kandydatów na wójtów, czy burmistrzów.

"Oczywiście możliwe są koalicje, współpraca na poziomie wyłaniania wspólnego kandydata na wójta, burmistrza, czy prezydenta" - dodał Kosiniak-Kamysz. "Jeżeli jest dobry gospodarz, a jest np. z komitetu obywatelskiego nie ma powodu, żeby go nie wspierać" - zaznaczył.

Szef PSL zapowiedział także, że Stronnictwo będzie "patrzyło na ręce władzy, czy nie chce zniszczyć małych ojczyzn". "Wycofali się z pomysłu kadencyjności, ale nie wiem czy nie będą chcieli wprowadzić, że wybory prezydenta, wójta i burmistrza było tylko w pierwszej turze" - mówił. Według niego, to "kpina z demokracji, wyborców i wyborów".

Pytany o program Stronnictwa na wybory samorządowe Kosiniak-Kamysz odpowiedział, że szczegółowe programy wyborcze piszą sympatycy i członkowie w "małych ojczyznach". "Ja nie przywiozę programu dla poszczególnych gmin w żadnym województwie, bo to by było nie fair wobec tych, którzy tam żyją. Tak mogą robić te partie, które centralizują Polskę" - podkreślał.

"Jest fundamentalna zasada dotycząca samorządności w PSL. To zasada pomocniczości, czyli przekazywanie kompetencji tam, gdzie jest to możliwe, czyli najbliżej obywatela. Państwo powinno zarządzać obronnością, spokojem wewnętrznym, ale wszystkie inne rzeczy, które są możliwe trzeba przekazać gminie, powiatowi i do województwa, a nawet do sołectwa" - kontynuował.

Kosiniak-Kamysz powiedział także, że PSL chce "wpisania województw i powiatów do konstytucji". "Bo się szykuje zamach na powiaty; będzie chęć likwidacji powiatów np. przez zabranie powiatowych urzędów pracy, czy wojewódzkiego urzędu pracy. Za chwilę ten powiat będzie tak upodlony, że kompletnie przestanie mieć znaczenie i będzie chęć jego likwidacji" - dodał.

Jeszcze w czwartek zaplanowano wizytę Kosiniaka-Kamysza w Kołobrzegu (zachodniopomorskie), gdzie ma się odbyć spotkanie poświęcone propozycjom PSL z zakresu polityki społecznej. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Janina, 2017-06-05 00:03:38

    PSL - rak toczący polską samorządność. w naszej gminie nawet sie pslowski wójt na ochotniczą straż pożarną uwziął. Takie to... ech...folwarki i prywatne państewka. Ich hasło powinno być - Samorząd - tu zaczyna się koryto.