PARTNER PORTALU
 • BGK

Kosiniak-Kamysz: wniosek ws. zmian w Kodeksie wyborczym w lutym powinien trafić do TK

 • PAP/rs    25 stycznia 2018 - 10:24
Kosiniak-Kamysz: wniosek ws. zmian w Kodeksie wyborczym w lutym powinien trafić do TK
Wniosek w sprawie noweli w Kodeksie wyborczym powinien w lutym trafić do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wniosek w sprawie noweli w Kodeksie wyborczym powinien w lutym trafić do Trybunału Konstytucyjnego - powiedział lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Według niego podstawą do sformułowania wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności zmian jest m.in. ograniczenie liczby kadencji w samorządzie.
 • Bazą do sformułowania wniosku o niekonstytucyjności zapisów nowelizacji Kodeksu wyborczego jest "ograniczenie kadencyjności i odebranie suwerenowi prawa do decydowania, przez ile lat ma być gospodarzem danej gminy określony wójt, burmistrz czy prezydent".
 • Nowela Kodeksu wyborczego wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W noweli zapisano, że przepis ten "nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy".
 • - To jest podstawa najważniejsza do złożenia skargi konstytucyjnej, ale są też oczywiście inne rzeczy, które nas bulwersują, jak totalna wymiana Państwowej Komisji Wyborczej i powrót do roku 1947 r. - powiedział - Władysław Kosiniak-Kamysz.

Po tym, gdy w ubiegłym tygodniu poinformowano, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego i ustaw na podstawie których działają samorządy różnych szczebli, politycy PSL zapowiedzieli, że najprawdopodobniej zdecydują się skierować do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws zmian w prawie wyborczym.

Kosiniak-Kamysz, powiedział w czwartek w radiu Zet, że bazą do sformułowania wniosku o niekonstytucyjności zapisów nowelizacji Kodeksu wyborczego jest "ograniczenie kadencyjności i odebranie suwerenowi prawa do decydowania, przez ile lat ma być gospodarzem danej gminy określony wójt, burmistrz czy prezydent".

Nowela Kodeksu wyborczego wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W noweli zapisano, że przepis ten "nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy".

- Jeżeli twórcy konstytucji chcieliby zapisać, tak jak w odniesieniu do prezydenta, kadencyjność, to by wpisali kadencyjność dla wójtów, burmistrzów i prezydentów - stwierdził szef PSL.

Na uwagę, że PSL podnosi tę samą kwestię co Związek Miast Polskich Kosiniak-Kamysz odparł, że ugrupowanie współpracuje z organizacjami samorządowymi. - To jest podstawa najważniejsza do złożenia skargi konstytucyjnej, ale są też oczywiście inne rzeczy, które nas bulwersują, jak totalna wymiana Państwowej Komisji Wyborczej i powrót do roku 1947 r. - powiedział.

Zgodnie z nowelizacją, kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Zostanie ona obsadzona zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

Kosiniak-Kamysz pytany, kiedy wniosek trafi do TK odpowiedział, że "oczywiście potrzeba do tego więcej podpisów niż 15, ale nie powinno być z tym problemu".

- Słyszałem dobre wypowiedzi ze strony Nowoczesnej i Kukiz'15 na temat tej skargi. My też będziemy wnioskować o wyłączenie z orzekania sędziów-dublerów, żeby to było jasne i przed kolejnym posiedzeniem parlamentu, czyli w lutym, ten wniosek powinien trafić do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział.

Zgodnie z konstytucją wniosek do TK skierować może m.in. grupa 50 posłów lub 30 senatorów.

Ponadto zgodnie z nowelizacją Kodeksu wyborczego, jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) będą obowiązywać tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin z wyjątkiem miast na prawach powiatu.

Nowela stanowi też, że stosunek pracy obecnego szefa Krajowego Biura Wyborczego wygaśnie z dniem powołania przez PKW nowego szefa, co ma nastąpić w 30 dni od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów. Prawo zgłaszania kandydatów na komisarzy wyborczych oraz trzech kandydatów na szefa Krajowego Biura Wyborczego zostało przyznane szefowi MSWiA. Szef MSWiA otrzymał też prawo zgłaszania kandydatów na komisarzy wyborczych. PKW będzie miała dwa miesiące od wejścia w życie nowelizacji na powołanie nowych komisarzy wyborczych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.