PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszty utrzymania domów dziecka mogą być niższe

  • MN    9 grudnia 2016 - 10:58
Koszty utrzymania domów dziecka mogą być niższe
Koszty funkcjonowania domów dziecka nie należą do niskich. (fot. Spamile/flickr)

• Funkcjonowanie domów dziecka jest drogie, choć zdaniem samorządowców możliwe jest obniżenie kosztów. 
• Proponują więc, aby np. starosta mógł sam ustalać koszt niższy, niż wynika z ustawy.
• Rozwiązania te mają obniżyć koszty funkcjonowania placówek, bez obniżenia ich standardu.
Konwent Powiatów Województwa Podlaskiego proponuje rozważenie możliwości zmiany art. 196 ust 1 z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U. z 2015 r. poz. 332 ze zm.).

Jak argumentuje konwent, sposób funkcjonowania placówek pokazuje, że możliwe jest utrzymanie tych wydatków na niższym poziomie niż obecnie, z zachowaniem standardu usług w placówce.

„Dotychczasowy sposób ustalania średnich miesięcznych wydatków przeznaczonych na utrzymanie dziecka powoduje, że zmniejszona okresowo liczba dzieci w placówce w danym roku np. o troje, skutkuje automatycznie znaczącym wzrostem kosztów w roku następnych nawet o kilkaset złotych na dziecko miesięcznie” – czytamy w stanowisku.

Jakie może być rozwiązanie? Konwent sugeruje jedno z dwóch opcji. Albo żeby wyliczenie następowało w oparciu o liczbę miejsc w placówce, albo by starosta miał ustawową możliwość określenia kosztu niższego, niż wynika to z zapisu przywołanego wyżej artykułu w obecnym brzmieniu.

Czytaj też: Bezdomność na Mazowszu: Brak ośrodka dla rodzin, za mało łaźni

„Obecny stan prawny powoduje, że przy zmniejszonej okresowo liczbie dzieci w placówce w danym roku, co jest rzeczą naturalną z racji na realizowanie usamodzielnienia i przechodzenie dzieci do systemy rodzinnej pieczy zastępczej, placówki stają się w sposób zupełnie nieuzasadniony drożejącą usługą” – głosi stanowisko Konwentu Powiatów Woj. Podlaskiego.

Przypomnijmy, że ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej była nowelizowana w ostatnim czasie. Nowelizacja ma przede wszystkim przyspieszyć proces deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej. Nowelizacja m.in. zabrania łączenia kilku domów dziecka w jednym budynku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Jadwiga, 2017-01-14 07:26:12

    Ciekawe, ilu Starostów lub pracowników PCPR -u jest rodzinami zastępczymi, skoro tak wszystkich namawiają za te nędzne 1 tys złotych , a wymagań i kontroli na pewno dużo
  • Klemens, 2017-01-14 07:16:46

    Najlepiej niech Samorządy w ogóle nie łożą na utrzymanie dzieci w Placówkach, i tak traktują ich jak przedmioty lub towar na , który muszą wydawać pieniądze, najlepiej niech dadzą przysłowiową złotówkę a sami starostowie bądż dyrektorzy PCPR niech zarabiają po 10 tys złotych, i niech dalej udają , ...że wszystko jest w porządku.  rozwiń