PARTNER PORTALU
  • BGK

Krajowe Biuro Wyborcze: prawie tysiąc „działań wyborczych” w samorządach

  • MIW    7 lipca 2017 - 13:27
Krajowe Biuro Wyborcze: prawie tysiąc „działań wyborczych” w samorządach
Wybory samorządowe odbyły się jesienią 2014 r., a my wciąż głosujemy. (fot. www.pkw.gov.pl)

Od początku obecnej kadencji samorządów (tj. od listopada 2014 r.) Delegatury Krajowego Biura Wyborczego i Komisarze Wyborczy przeprowadzili w samorządach już 992 działania wyborcze (nie są to tylko i wyłącznie wybory). Tysięczna inicjatywa będzie miała miejsce za dwa tygodnie, 23 lipca.
Jak informuje Krajowe Biuro Wyborcze, średnio każdej niedzieli w całym kraju odbywa się sześć wyborów lub referendów. Jedyne niedziele, kiedy nie odbywają się wybory, to gdy wypadają one 25 grudnia – w Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Kalendarz na najbliższe dni jest już szczelnie wypełniony. Już w najbliższą niedzielę (9 lipca) odbędą się przedterminowe wybory wójta gminy Boćki (woj. podlaskie) i wybory uzupełniające do rady gminy Izbica (woj. lubelskie). Mandat radnego gminy Ciasna (woj. śląskie) zostanie obsadzony bez głosowania, natomiast zarządzone wybory uzupełniające do rady gminy Zakrzów (woj. lubelskie) nie odbędą się, a mandat pozostanie nieobsadzony do końca kadencji, bowiem nie zgłosił się żaden komitet wyborczy, który chciałby wystawić kandydata na wakujące miejsce w radzie.

Wszystkie tego typu sytuacje - tj. zarówno wybory uzupełniające do rad gminnych i miejskich, wybory przedterminowe wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast, referenda lokalne, jak też obsadzanie mandatów bez głosowania tam, gdzie zarejestrowany został tylko jeden kandydat czy podejmowanie decyzji, że mandat pozostanie nieobsadzony, jeśli żaden komitet wyborczy nie zgłosił swojego kandydata – składają się na to, co KBW określa mianem „działań wyborczych”. Tych zaś od wyborów samorządowych w roku 2014 do dnia dzisiejszego (7.07) nazbierało się 992 (szczegółowa lista w dziale multimedia).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.