PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków: Ruszają prace nad utworzeniem Parku Kulturowego w Nowej Hucie

 • PAP/JS    9 listopada 2016 - 18:56
Kraków: Ruszają prace nad utworzeniem Parku Kulturowego w Nowej Hucie
W przygotowanym przez ekspertów opracowaniu zalecana jest m.in. ochrona architektonicznej formy istniejących budynków, linii zabudowy, wyglądu elewacji oraz przestrzeni publicznej (fot. Paweł Krawczyk/krakow.pl)

• Ponad cztery lata od wejścia w życie przepisów o Parku Kulturowym "Stare Miasto" władze Krakowa rozpoczynają prace nad objęciem taką ochroną części Nowej Huty.
• Konsultacje z mieszkańcami, co i jak chronić, potrwają do końca marca 2017.




"Chcemy utworzyć Park Kulturowy Nowa Huta, by chronić stworzony tam układ urbanistyczny" - powiedziała dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak. Przypomniała, że złożony został wniosek o uznanie centrum Nowej Huty za pomnik historii.

Eksperci z Politechniki Krakowskiej przygotowali projekt planu ochrony Parku Kulturowego Nowa Huta. To dokument niezbędny, by taki park w ogóle mógł powstać. Zgodnie z planami ma on obejmować teren ok. 350 ha: plac Centralny i okalające go osiedla oraz najstarszą część Huty, sprzed okresu, gdy powstał tam kombinat metalurgiczny - dwór Jana Matejki z parkiem w Krzesławicach oraz Mogiłę z klasztorem oo. cystersów.

"Trudno powiedzieć, jakie regulacje dotyczące zakazów i ograniczeń będą na tym terenie obowiązywać. Będą one wynikać z dyskusji, konsultacji z mieszkańcami i decyzji podejmowanych ostatecznie przez radnych" - powiedział dziennikarzom Tomasz Przybyło z Urzędu Miasta. "Nowa Huta to szczególne założenie urbanistyczne. Uznano, że powinno ono podlegać ochronie, tak aby jego pierwotny charakter nie uległ kompletnemu zatarciu, co przez ostatnie dziesięciolecia się działo" - podkreślił.

Jak dodał, regulacje dotyczące Parku Kulturowego Nowa Huta będą podobne jak przyjęte na Stary Mieście, ale nie aż tak rygorystyczne, jak w miejscach, gdzie występuje zabudowa historyczna.

W przygotowanym przez ekspertów opracowaniu zalecana jest m.in. ochrona architektonicznej formy istniejących budynków, linii zabudowy, wyglądu elewacji oraz przestrzeni publicznej. Nie będzie można np. pomalować elewacji na dowolny kolor, zamurowywać okien, wieszać klimatyzatorów na elewacjach, zabudowywać balkonów, docieplać budynków w taki sposób, że utracona zostanie ich forma architektoniczna. Zalecane jest usunięcie elementów takich jak kosze na ulotki i tablice ogłoszeniowe oraz ujednolicenie stolarki okiennej i wymiana istniejącej już na zgodną z pierwotną formą.

Założenia planu ochrony Parku Kulturowego Nowa Huta będą konsultowane do końca marca, potem zostanie przygotowany projekt uchwały w sprawie utworzenia Parku, ale regulacje zawarte w tej uchwale wejdą w życie najwcześniej na przełomie 2018/2019.

Wywodzący się z Nowej Huty radny Tomasz Urynowicz podkreślił, że w przygotowanym planie zapisane zostały obowiązki dla inwestorów, m.in. mieszkańców. "Chodzi o to, co wolno, czego nie wolno, jak przeprowadzać remonty i prace wykończeniowe, jak ocieplać budynki, w jaki sposób odtworzyć pierwotny układ urbanistyczny. Żeby uchwała nie była martwa, musi powstać program wparcia dla wspólnot mieszkaniowych, bo to na ich barakach spocznie obowiązek remontów budynków" - mówił Urynowicz. Jak podkreślił, Kraków musi też wypracować skuteczną metodę zarządzania parkami kulturowymi.

Przepisy dotyczące Parku Kulturowego obowiązujące już na Starym Mieście regulują takie sprawy jak: wygląd tablic i szyldów, które nie mogą mieć jaskrawej kolorystyki, wygląd i kolorystkę elewacji frontowych kamienic oraz wygląd i usytuowanie kiosków, stoisk handlowych i ogródków kawiarnianych.

Uchwała o Parku Kulturowym Stare Miasto została podjęta przez krakowskich radnych 7 grudnia 2011 r., a zaczęła obowiązywać od czerwca 2012 r. Doprowadziła ona do znaczącego zmniejszenia liczby szpecących reklam i szyldów na reprezentacyjnych ulicach Starego Miasta, a handel uliczny zniknął z chodników, został przesunięty w głąb bram kamienic. Władze miasta myślą o jeszcze jednym parku kulturowym, który miałby obejmować Podgórze z Krzemionkami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.