PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków. "Tele-Anioł" zadba o bezpieczeństwo seniorów

  • PAP/KDS    9 lutego 2018 - 18:27
Kraków. "Tele-Anioł" zadba o bezpieczeństwo seniorów
- W Małopolsce myślimy długofalowo - już teraz testujemy nowatorskie rozwiązania, które w przyszłości będą wręcz niezbędne - mówi Jacek Krupa. (fot.malopolska.pl)

Jeszcze w tym roku pierwsi mieszkańcy Małopolski będą mogli przetestować usługi Tele-Anioła. To program skierowany do ok. 10 tys. osób starszych i niesamodzielnych. Każda z nich otrzyma tzw. bransoletkę życia, dzięki której jednym przyciskiem wezwie pomoc w razie potrzeby.
  • Uczestnikami programu będą osoby niesamodzielne ze względu na wiek, stan zdrowia oraz niepełnosprawność.
  • Program zakłada kompleksowy system opieki, umożliwiający im jak najdłuższe, bezpieczne pozostanie w miejscu zamieszkania - w rodzimym środowisku.
  • - W Małopolsce myślimy długofalowo - już teraz testujemy nowatorskie rozwiązania, które w przyszłości będą wręcz niezbędne - mówi Jacek Krupa, marszałek Małopolski. 

- W przypadku zagrożenia życia tak osoba, która jest sama w domu, ma małe szanse na szybkie uzyskanie profesjonalnej pomocy. I z myślą o nich powstał ten program. Umożliwi im szybką komunikację z telecentrum, a w efekcie - natychmiastową i skuteczną pomoc. Czas reakcji w takiej sytuacji ma przecież ogromne znaczenie - powiedział wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

Każda z zakwalifikowanych do programu osób otrzyma specjalną opaskę - tzw. bransoletkę życia, dzięki której szybko wezwie pomoc, naciskając przycisk SOS. W centrum teleopieki przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu oczekiwać będzie zespół ratowników medycznych.

Czytaj więcej: Na Śląsku myślą o seniorach: teleopieka, konkursy i akcje informacyjne

Dodatkowo od poniedziałku do piątku przez 12 godzin, zakwalifikowani do programu będą mogli skorzystać z pomocy i porady zespołu lekarzy, psychologów i teleasystentów.

- Z naszych statystyk wynika, że osób powyżej 75. roku życia, żyjących samotnie w swoich domach - bez współtowarzyszy i bez rodziny - jest w Małopolsce ponad 55 tys. Do tego dochodzą osoby, które czują się zagrożone w swym codziennym życiu. Dlatego ponad półtora roku temu zadecydowaliśmy o stworzeniu programu, który takie osoby wesprze i pozwoli im na obniżenie poczucia zagrożenia i na ponowne włączenie ich w życie - w środowisko w którym mieszkają - powiedział marszałek województwa małopolskiego - Jacek Krupa.

Część uczestników programu "Tele-Anioł" będzie także korzystać ze specjalnych usług opiekuńczych świadczonych w domu - zarówno przez fachowców, jak w ramach opieki sąsiedzkiej. To nie tylko zabiegi, ale też pomoc w codziennych czynnościach, jak robienie zakupów, przygotowywanie posiłków, posprzątanie w domu, transport do lekarza i w załatwianie spraw formalno-urzędowych. Tą opieką zostanie objęta grupa ok 3,2 tys. osób.

W ramach tych działań przewidziano specjalistyczne kursy dla 160 opiekunów i 1,6 tys. sąsiadów z całej Małopolski. Za tą część programu odpowiadać będzie Caritas Diecezji Kieleckiej.

Czytaj więcej: Warmińsko-mazurskie rusza z teleopieką dla seniorów×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.