PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków uczcił rocznicę rewolucji i walki o wolność na Węgrzech

  • aw    9 grudnia 2016 - 15:14
Kraków uczcił rocznicę rewolucji i walki o wolność na Węgrzech
Tablica pamiątkowa w Krakowie (fot. Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl)

• Jacek Majchrowski, prezydent Miasta Krakowa i Premier Republiki Węgier Victor Orbán odsłonili tablicę upamiętniającą pomoc krakowian dla węgierskiej rewolucji w 1956 roku.
– Węgierska rewolucja rozpoczęła się w odpowiedzi na poznański Czerwiec. W solidarnym geście Węgrzy poparli postulaty polskich robotników, ale w swoich marzeniach o wolności, w swojej determinacji, poszli o wiele dalej niż Polacy. I za te marzenia, za swoją odwagę Węgrzy zapłacili najwyższą cenę –męczeństwem i ofiarą tysięcy obywateli, trwającymi przez całe lata represjami. W 1956 roku – cała Polska wpatrzona była w walczący Budapeszt. I jesteśmy dumni, że to właśnie tutaj, w naszym mieście w najbardziej widoczny sposób, najsilniej wyraziło się poparcie polskiego społeczeństwa dla węgierskiego powstania. Jesteśmy też wzruszeni, że w 60. rocznicę tamtych dramatycznych wydarzeń właśnie tutaj w Krakowie zostanie upamiętniona polsko-węgierska solidarność – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej.

Jak przypomina krakowski magistrat, mieszkańcy Krakowa w sposób szczególny wspierali węgierską rewolucję. Już pięć dni po jej wybuchu rozpoczęła się akcja oddawania krwi, a 30 października na dziedzińcu Politechniki Krakowskiej odbył się wiec, na którym żądano wycofania wojsk sowieckich. Przy Instytucie Węgierskim na stałe zagościła studencka warta honorowa. W wielu miejscach miasta powstały punkty zbierania darów. Mieszkańcy przekazywali pieniądze, leki, żywność, środki opatrunkowe. Kwestowano na cmentarzach we Wszystkich Świętych i Zaduszki. Organizowano koncerty i spektakle teatralne, z których dochód przeznaczano na pomoc dla Budapesztu. Nawet część dochodów ze sprzedaży biletów MPK przeznaczono na pomoc węgierskim rewolucjonistom.

Podczas uroczystości odsłonięcia Premier Republiki Węgier Victor Orbán podziękował krakowianom za pełną zaangażowania pomoc Węgrom w 1956 roku: – Bardzo dziękuję za Waszą obecność i przyjaźń, która jest wyjątkowa. O Polakach i o Polsce nigdzie nie myśli się tak pozytywnie, jak na Węgrzech. Dziękuję za pomoc Polaków i krakowian dla moich rodaków w 1956 roku – dostaliśmy od Was to, co wtedy było najważniejsze – krew dla ludzi poszkodowanych w walce o niepodległość swojego narodu. Zawsze będziemy pamiętać o tej nieocenionej pomocy.

Wizyta Premiera Victora Orbána w Krakowie związana jest z udziałem w konferencji naukowej organizowanej na Uniwersytecie Jagiellońskim „Europa Centralis – losy regionu na przestrzeni dziejów”. Konferencja poświęcona jest prof. Wacławowi Felczakowi, historykowi, a także postaci ważnej dla opozycji węgierskiej na Węgrzech w latach 70. i 80. Prof. Wacław Felczak był wykładowcą Premiera Victora Orbána w Budapeszcie. Odsłonięta tablica została ufundowana przez Węgierski Komitet Pamięci powołany dla uczczenia 60. rocznicy Rewolucji i Walki o Wolność 1956 roku na Węgrzech.

W uroczystości wzięła udział premier polskiego rządu Beata Szydło. Jej inicjatorem jest Konsulat Generalny Republiki Węgier, Węgierski Instytut Kultury w Warszawie oraz Węgierski Komitet Pamięci, który wsparł program krakowskich obchodów 60-lecia Węgierskiej Rewolucji 1956 roku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.