PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: W przyszłym roku darmowe porady prawne w 31 punktach

  • JS    24 listopada 2017 - 18:18
Kraków: W przyszłym roku darmowe porady prawne w 31 punktach
Z wiedzy i doświadczenia prawników za darmo skorzystać będą mogli mieszkańcy, którym status materialny lub sytuacja życiowa uniemożliwiają wykupienie usług prawniczych na wolnym rynku. ( Fot. Wiesław Majka / krakow.pl)

W 2018 r. adwokaci i radcy prawni świadczyć będą nieodpłatną pomoc prawną w 31 punktach rozlokowanych na terenie Krakowa – Gmina Miejska Kraków podpisała w tej sprawie porozumienie z Okręgową Radą Adwokacką i Okręgową Izbą Radców Prawnych.
 

• – Ta forma poradnictwa prawnego cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród adwokatów – zaznacza wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie Krzysztof Kostański.

• – W zeszłym roku zgłosiło się do świadczenia tej pomocy 100 adwokatów, w tym roku mamy już 150 osób.

Z wiedzy i doświadczenia prawników za darmo skorzystać będą mogli mieszkańcy, którym status materialny lub sytuacja życiowa uniemożliwiają wykupienie usług prawniczych na wolnym rynku.

24 listopada Gmina Miejska Kraków oraz Okręgowa Rada Adwokacka i Okręgowa Izba Radców Prawnych podpisały porozumienie dotyczące realizacji w 2018 r. zadania polegającego na udzielaniu nieodpłatnej pomocy prawnej. Podpisy pod dokumentem złożyli: prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych Marcin Sala-Szczypiński i wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie Krzysztof Kostański.

– Od trzech lat podpisujemy umowy z Izbą Adwokacką i Izbą Radców Prawnych, a także z organizacjami pozarządowymi na prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej świadczonej mieszkańcom miasta. W tym roku działa 30 takich punktów, a w przyszłym roku będzie ich 31, ponieważ wzrosła liczba mieszkańców – poinformował prezydent Jacek Majchrowski.

Na obszarze miasta zorganizowany zostanie system obejmujący 31 punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, z czego 15 punktów prowadzonych będzie przez miasto i obsługiwanych przez adwokatów zrzeszonych w Krakowskiej Izbie Adwokackiej i radców prawnych zrzeszonych w Okręgowej Izbie Radców Prawnych. Prowadzenie pozostałych 16 punktów powierzone zostanie organizacji pozarządowej prowadzącej działalność pożytku publicznego, wyłonionej w otwartym konkursie ofert. Nieodpłatna pomoc prawna udzielana będzie co najmniej cztery godziny jednego dnia od poniedziałku do piątku.

– Wielu z nas zapewne spotkało się z sytuacją bezradności wobec skomplikowanych przepisów prawnych. Dlatego tak ważna jest profesjonalna pomoc adwokatów i radców prawnych. Chciałbym podkreślić, że ta nieodpłatna pomoc prawna jest udzielana prewencyjnie, zanim jeszcze dojdzie do sporu sądowego. Jej beneficjentami są osoby dawniej wykluczone z korzystania z fachowego wsparcia. Teraz mogą skorzystać z wiedzy prawników, żeby uniknąć sytuacji, w której musieliby ponosić konsekwencje pochopnej decyzji czy czynności – wyjaśnia dziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych Marcin Sala-Szczypiński. Podkreśla, że mieszkańcy najczęściej przychodzą do prawników ze sprawami spadkowymi i lokalowymi, dotyczącymi nieruchomości, radzą się także w kwestii umów zawieranych na odległość, np. umów sprzedaży.

– Ta forma poradnictwa prawnego cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród adwokatów – zaznacza wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie Krzysztof Kostański. – W zeszłym roku zgłosiło się do świadczenia tej pomocy 100 adwokatów, w tym roku mamy już 150 osób.

Organizując system nieodpłatnej pomocy prawnej, miasto realizuje obowiązek wynikający z uchwalonej w 2015 r. ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej. Ustawodawca określił, komu przysługuje darmowa pomoc prawna. Uprawnieni to: młodzież do 26. roku życia, rodziny wielodzietne, seniorzy powyżej 65. roku życia, osoby korzystające z pomocy społecznej, weterani i kombatanci, osoby dotknięte klęską żywiołową, katastrofą naturalną lub poszkodowane w wyniku awarii technicznej, kobiety będące w ciąży.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.