PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących

  • PAP/jm    18 grudnia 2016 - 13:18
Kraków: Wigilia dla bezdomnych i potrzebujących
W Krakowie na Rynku Głównym w niedzielę (18 grudnia) odbywa się największa wigilia w kraju dla bezdomnych i potrzebujących. (fot. BSKraków/Twitter)

Na krakowskim Rynku Głównym odbywa się w niedzielę (18 grudnia) największa w Polsce wigilia dla bezdomnych i potrzebujących. Co roku przyjeżdża na nią kilkadziesiąt tysięcy osób z różnych stron kraju.
Przy długich stołach z jednej stoją ci, którzy potrzebują wsparcia, z drugiej ci, którzy mogą coś ofiarować. Kilkadziesiąt osób wydaje gorące pierogi, czerwony barszcz, świąteczny bigos i smażonego karpia. Potrzebujący dostają też paczki z żywnością.

- Choćbym miał mieć tylko jeden garnek pierogów, to i tak tutaj na rynku stanę. Wigilia odbywa się już 20. rok, zaczynaliśmy od 4 tys. wydanych porcji, doszliśmy do pięćdziesięciu paru tysięcy. Tego nie da się przerwać. Wystarczy popatrzeć na twarze tych ludzi, w jakiej olbrzymiej są potrzebie. Równocześnie jest to socjologiczny fenomen: ludzie, którzy nie mają pieniędzy, potrafią przyjeżdżać tutaj z całego kraju, bo ktoś coś dla nich robi - mówił dziennikarzom pomysłodawca i organizator wigilii, krakowski restaurator Jan Kościuszko.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślił, że organizowana w Krakowie wigilia nie ma swojego odpowiednika nigdzie w Polsce.

- To działalność absolutnie bezinteresowna - mówił. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że spotkanie - organizowane już 20 lat - ma zachęcać do braterstwa i wspólnoty, życia w solidarności. - Najlepsze życzenia dla wszystkich. Aby te święta były radosne, pogodne, żebyście napotkali ludzi życzliwych i dobrych i sami okazali się tymi, którzy umieją dziękować za otrzymane dobro. Życzę, żeby sytuacja w Polsce się poprawiła - mówił kard. Dziwisz.

Po raz pierwszy uczestnicy wigilii mogą skorzystać z diagnostyki medycznej. Państwowa Straż Pożarna ustawiła na Rynku Głównym szpital polowy. 25 lekarzy, ratownicy medyczni, pielęgniarki oraz wolontariusze ze Związku Polskich Kawalerów Maltańskich będą w nim przez cały dzień prowadzić bezpłatne badania diagnostyczne m.in. EKG i USG brzucha i klatki piersiowej, żeby wychwycić uciążliwe lub zagrażające życiu choroby.

- To spotkanie jest potrzebne dla bezdomnych i tych, co niewiele mają. To jest bardzo miłe, sympatyczne i zawsze tak powinno być - mówił pan Józef. Inni uczestnicy podkreślali, że wigilia jest okazją do spotkania z drugim człowiekiem, rozmowy, wspólnego pośpiewania kolęd.

Organizatorzy krakowskiej wigilii podkreślają, że to inicjatywa apolityczna i transparentna - dary trafiają bez pośredników od dobroczyńców do potrzebujących. Honorowy patronem wigilii jest prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jej współorganizatorem jest Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.