PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków wprowadza program wsparcia dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem

  • PAP/JS    31 maja 2017 - 20:40
Kraków wprowadza program wsparcia dla rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem
Potwierdzeniem przysługujących w ramach programu zniżek i ulg będzie wydawana imiennie i ważna do 5 lat "Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem". (fot.pixabay)

Kraków jako pierwszy w kraju wprowadza program wsparcia dla rodzin z dwojgiem dzieci, z których przynajmniej jedno ma niepełnosprawność. Będą mogły korzystać ze zniżek, ulg i preferencji m.in. w komunikacji miejskiej, instytucjach kultury i placówkach rekreacyjnych.
Program nazwany "Kraków dla Rodziny N" jest wzorowany na realizowanym od pięciu lat programie "Krakowska Karta Rodzinna 3+", z którego korzystają rodziny wielodzietne, z co najmniej trojgiem dzieci.

"Różne środowiska osób niepełnosprawnych zgłaszały do prezydenta, do mnie i do radnych postulaty, aby takim wsparciem objąć także rodziny z dwójką dzieci, z których przynajmniej jedno jest niepełnosprawne" - mówił pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. osób niepełnosprawnych Bogdan Dąsal.

Wsparciem zostanie objęta cała rodzina: rodzice, rodzice zastępczy, dziecko z niepełnosprawnością do 25. roku życia (przy czym powyżej 16 lat musi mieć aktualne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności) oraz jego pełnosprawne rodzeństwo do 18. roku życia lub do 24. roku życia, jeśli nadal się uczy.

Potwierdzeniem przysługujących w ramach programu zniżek i ulg będzie wydawana imiennie i ważna do 5 lat "Krakowska Karta Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem".

Jak mówił Bogdan Dąsal, realizacja programu powinna się rozpocząć w ciągu dwóch miesięcy od wejścia w życie uchwały Rady Miasta, czyli realnie wczesną jesienią tego roku.

Według danych, jakimi dysponuje Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Krakowie jest 5,5 tys. rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem. Dzieci niepełnosprawnych do 16. roku życia jest w nich 2 836, a wieku 16-25 lat - 4 608. W sumie nowym programem objętych byłoby ok. 20 tys. krakowian.

Oszacowano, że wprowadzenie 50 proc. zniżek za wstęp do miejskich instytucji kultury, basenów, ZOO, a także zniżek w opłacie za przedszkole oraz zwolnienia z opłat za żłobek spowoduje utratę rocznych dochodów tych instytucji w wysokości ok. 1,5 mln zł. Z kolei wprowadzenie bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla dzieci zmniejszyłoby dochody o 700 tys. zł rocznie, a gdyby dotyczyłoby to także rodziców - o kolejne 4,7 mln zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.