PARTNER PORTALU
  • BGK

Krakowscy radni odkładają projekt in vitro. Chcą jeszcze jednej weryfikacji podpisów

  • Tomasz Klyta    27 marca 2018 - 11:28
Krakowscy radni odkładają projekt in vitro. Chcą jeszcze jednej weryfikacji podpisów
Radni w Krakowie chcą jeszcze raz weryfikować podpisy zebrane pod projektem dofinansowania in vitro (Fot. Pixabay)

Na najbliższej sesji Rady Miejskie w Krakowie, nie będzie rozpatrywany wniosek o dofinansowanie zabiegów in vitro. Tak zdecydowali radni Komisji Głównej. O zdjęcie projektu z porządku obrad wnioskował Mariusz Kękuś, w klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość.
  • Rada Miejska w Krakowie zdjęła z porządku obrad obywatelski projekt o dofinansowanie zabiegów in vitro. Pod wnioskiem podpisało się ponad 5 tys. osób.
  • Radni PiS chcą jeszcze raz weryfikować zebrane podpisy, choć - zgodnie z miejscowym prawem - weryfikacji już dokonali krakowscy urzędnicy.
  • Projekt musi trafić na sesję rady nie później niż 1 maja.

Rada Miejska w Krakowie nie zajmie się na najbliższej sesji obywatelskim projektem uchwały, o dofinansowanie zabiegów in vitro w mieście. Jak argumentowali radni, którzy wnioskowali o zdjęcie punktu z obrad najbliższej sesji, należy zweryfikować podpisy złożone pod obywatelskim projektem.

W Krakowie po raz drugi trwa dyskusja o wprowadzenie dopłat do zabiegów in vitro. Podobny projekt uchwały był już rozpatrywany w styczniu 2017 roku. Wtedy inicjatywa przepadła dwoma głosami krakowskich radnych.

Tym razem rada zajmuje się obywatelskim projektem uchwały dotyczącym dofinansowania in vitro w Krakowie. W styczniu wpłynął wniosek poparty ponad 5 tysiącami podpisów. Po weryfikacji okazało się jednak, że ponad połowa z nich, to nie podpisy mieszkańców Krakowa. Inicjatorzy akcji przeprowadzili jeszcze jedną zbiórkę i na początku lutego po raz kolejny złożyli do biura rady 5 tys. podpisów. Pozytywną weryfikację przeprowadzili krakowscy urzędnicy, jednak na posiedzeniu Komisji Głównej zakwestionowali ją radni PiS.

- Ile mamy czasu na weryfikację tych podpisów? Widzimy je po raz pierwszy i chcielibyśmy się z nimi zapoznać - pytał radny Bolesław Kosior. - Wypowiadam się w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości - dodał. 

Jak wytłumaczył Bogusław Kosmider, przewodniczący Komisji Głównej, zgodnie ze statutem miasta, podpisy pod obywatelskimi projektami uchwał weryfikuje urząd miasta. 

- Tak się stało, kiedy w styczniu odrzucono projekt z powodów formalnych. Wtedy nikt nie zgłaszał zastrzeżeń. Tak samo dzieje się z innymi projektami obywatelskimi - powiedział.

Jak dodał, zgodnie z przepisami, Rada Miejska na procedowanie wniosku rada ma trzy miesiące od dnia jego złożenia, o ile poprze go co najmniej 4 tys. mieszkańców. Oznacza to, że w Krakowie głosowanie nad in vitro może się odbyć najpóźniej 1 maja.

Czytaj także: W Poznaniu ruszył program finansowania in vitro. Telefony się urywają

Radny PiS Mariusz Kękuś złożył wniosek o usunięcie projektu uchwały z najbliższego posiedzenia rady. Jak argumentował, klub PiS chce mieć czas na dokładne zapoznanie się z dokumentami.

Za jego wnioskiem zagłosowało 6 radnych Komisji Głównej, 5 było przeciw. Najbliższa sesja Rady Miejskiej w Krakowie odbędzie się 28 marca.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.