PARTNER PORTALU
 • BGK

Krakowscy radni zajęli się petycją ws. przyjęcia rodziny z Syrii

 • PAP/JS    27 września 2017 - 23:04
Krakowscy radni zajęli się petycją ws. przyjęcia rodziny z Syrii
W połowie lutego krakowscy radni podjęli uchwałę kierunkową, w której zobowiązali prezydenta, by znalazł ścieżkę prawną, która umożliwiłaby przyjęcie w Krakowie na leczenie dzieci z Aleppo. (fot. pixabay.com)

Samorząd nie ma możliwości prawnych, by przyjąć rodzinę z Syrii - stwierdzili krakowscy radni. Rozpatrzyli oni petycję podpisaną przez 1,6 tys. osób, które uważają, że miasto powinno zaprosić pod Wawel przynajmniej jedną syryjską rodzinę.
• "Możemy jako samorząd działać wyłącznie w granicach prawa" - mówił Bogusław Kośmider (PO).

•  Dodał, że wszystkim, którzy chcą pomóc ofiarom wojny pozostaje inna droga - wspieranie finansowe organizacji pozarządowych i charytatywnych angażujących się w działania na rzecz Syrii.

Aktywiści Partii Razem przyszli na sesję z transparentami: "Każdy z nas mógł urodzić się w Syrii", "Uchodźcy mile widziani". W petycji, którą podpisało 414 osób, a kolejne 1187 poparło w internecie napisano: "Wierzymy, że pomoc dotkniętym wojną ludziom byłaby najlepszym możliwym dowodem międzyludzkiej solidarności i chrześcijańskiego miłosierdzia".

"Stoją dziś Państwo przed szansą udowodnienia, że poważnie traktujecie te wartości, o których często tutaj mówicie: tradycje Polski wielokulturowej i tolerancyjnej, wolność i prawa człowieka. Myślimy, że możecie podjąć próbę przestania krycia się za procedurami i przeszkodami formalnymi. Możecie pokazać, że ludzka godność i wolność, o których tak często mówicie są dla was uniwersalne, stosują się zawsze i do wszystkich ludzi" - mówiła do radnych Joanna Grzymała-Moszczyńska z Partii Razem.

Dodała, że wielu Polaków - uchodźców, w tym tak wybitnych jak Adam Mickiewicz i Tadeusz Kościuszko - znalazło schronienie w krajach, które ich przyjęły. "Pokażcie dzisiaj, że Kraków jest prawdziwie otwarty" - apelowała.

"Możemy jako samorząd działać wyłącznie w granicach prawa" - mówił Bogusław Kośmider (PO). Dodał, że wszystkim, którzy chcą pomóc ofiarom wojny pozostaje inna droga - wspieranie finansowe organizacji pozarządowych i charytatywnych angażujących się w działania na rzecz Syrii.

Radna Anna Szybist (PO) podkreśliła, że Rada Miasta Krakowa już dwukrotnie zajmowała się sprawą ofiar wojny w Syrii. Jej zdaniem zainteresowane samorządy powinny wnioskować o zmiany w ustawach tak, by w nadzwyczajnych sytuacjach - klęski, wojny - możliwa była realna pomoc. Pomysł ten poparł radny Andrzej Hawranek (PO). "Jest wiele miast w Polsce, które przyjęłyby po jednej rodzinie. Moglibyśmy w ten sposób w Europie pomóc całemu syryjskiemu miastu" - mówiła Szybist.

Związaną z Nowoczesną radna Małgorzata Jantos radziła autorom petycji, by zamiast ciągle pukać do miasta zwrócić się do prywatnych instytucji i firm, które mogą taką akcję pomocy szybko zorganizować. "Być może tam byłby ratunek" - powiedziała.

W połowie lutego krakowscy radni podjęli uchwałę kierunkową, w której zobowiązali prezydenta, by znalazł ścieżkę prawną, która umożliwiłaby przyjęcie w Krakowie na leczenie dzieci z Aleppo. Prezydent odpowiedział, że nie widzi podstaw prawnych do zaproszenia i sfinansowania przez miasto takiej pomocy medycznej. Zadeklarował jednak wsparcie organizacyjne dla instytucji podejmujących taką inicjatywę.

Ostatecznie Polska Misja Medyczna, która planowała sprowadzenie do Krakowa syryjskich dzieci po amputacjach kończyn ogłosiła, że zamierza finansować ich leczenie w miejscu ich przebywania - w Turcji i rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na ten cel.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.