PARTNER PORTALU
  • BGK

Kredyty i rachunki: Rosną zadłużenia Polaków. Gdzie najwięcej dłużników?

  • PAP/AT    15 lutego 2018 - 07:46
Kredyty i rachunki: Rosną zadłużenia Polaków. Gdzie najwięcej dłużników?
Największe problemy z przeterminowanymi płatnościami występują wśród 35-44 latków (fot.shutterstock)

Ponad 2 mln 515 tys. osób ma problemy z terminowym opłacaniem rachunków i kredytów. Najwięcej dłużników mieszka w woj. mazowieckim, śląskim oraz dolnośląskim.
  • Ponad 2 mln 515 tys. Polek i Polaków nie radziło sobie z terminową spłatą kredytów i bieżących rachunków na koniec 2017 r. - wynika z "Raportu InfoDług" opublikowanego przez BIG InfoMonitor.
  • Wartość ich przeterminowanych zobowiązań sięgnęła 64,5 mld zł - czytamy w raporcie.
  • Najwięcej niesolidnych dłużników przybyło w ostatnim roku w województwach: mazowieckim, pomorskim, lubuskim, dolnośląskim i zachodniopomorskim (od 9,4 do 10,4 proc.) - wskazano.
  • Najwięcej zadłużonych jest w woj. mazowieckim, śląskim oraz dolnośląskim.

Według raportu rekordzista, 61 latek z Lubelszczyzny, ma zadłużenie na ponad 66 mln zł.

Jak wskazano, przez rok długi wzrosły o 10,8 mld zł, a niesolidnych dłużników przybyło 193 tys. "Ich liczba dorównuje już niemal liczbie dorosłej ludności woj.: lubuskiego, opolskiego i podlaskiego" - czytamy w raporcie.

W Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz BIK, jak zaznaczono, znajduje się ponad 2 mln 515 tys. osób z problemami w terminowym opłacaniu rachunków i kredytów. "Łączna wartość ich zaległości osiągnęła na koniec 2017 r. 64,49 mld zł. Średnia zaległość to już 25 643 zł o 2 524 zł więcej niż rok temu" - podkreślono.

Raport prezentuje dane o niespłacanych: ratach kredytów, pożyczek, bieżących rachunkach za telefon, mediach oraz alimentach, grzywnach sądowych, opłatach karnych za jazdę bez biletu, pokazuje też długi windykowane. "Zaległość dotyczy sum wynoszących min. 200 zł wobec jednego wierzyciela, opóźnionych o co najmniej 60-dni, choć od 13 listopada 2017 r. wierzyciele mogą wpisywać dłużników już po 30 dniach opóźnienia płatności" - napisano.

Czytaj też: Oto najbardziej zadłużone gminy w Polsce. Rekord? 18,6 tys. zł długu na głowę

Według autorów raportu w minionym roku utrzymał się trend z 2016, szybszego tempa wzrostu kwoty zaległości niż liczby dłużników. "Tym razem wartość długów powiększyła się o 20 proc. - 10,8 mld zł, a liczba osób z problemami o ponad 8 proc. - 193 tys." - zaznaczono.

Według prezesa BIG InfoMonitor Sławomira Grzelczaka na wzrost udziału wysokich zaległości i spadek niskich, może mieć wpływ poprawa sytuacji finansowej gospodarstw domowych, "która z jednej strony podwyższa aspiracje konsumpcyjne i zwiększa zdolność kredytową przekładając się na wyższe kwoty zaciąganych kredytów, a z drugiej pozwala spłacić ciążące na nich do tej pory niewysokie zaległości".

"Dobrze pokazały to nasze badania przeprowadzone wśród beneficjentów programu 500+. Dla 30 proc. ankietowanych gospodarstw domowych, zastrzyk finansowy w postaci 500+, był szansą na spłacenie ciążących na nich nieuregulowanych zobowiązań częściowo lub w całości, ale dla 5 proc. okazał się sposobem na uzyskanie wreszcie kredytu lub pożyczki, bo wcześniej nie mieli wystarczającej zdolności kredytowej" - wskazał, cytowany w komunikacie, Grzelczak.×
KOMENTARZE (1)

  • Prof. Glass, 2018-02-15 09:37:13

    Lichwa trzyma się mocno, pensje stoją w miejscu, a wszystko drożeje, bo Dobra Zmiana - jeden Żyd zastąpił innego Żyda! A goje jako to goje, ja się nażrą to im dobrze! Jak zabraknie kiełbasy to się zobaczy! Ech POlacy, dno!