PARTNER PORTALU
 • BGK

Kryteria 500 plus będą inne. 1/3 dzieci do żłobków, pojawią się asystenci rodziny

 • Włodek Kaleta    6 czerwca 2017 - 12:40
Kryteria 500 plus będą inne. 1/3 dzieci do żłobków, pojawią się asystenci rodziny
Zgodnie z projektem, rodzina przeżywająca trudności będzie mogła również liczyć na pomoc rodziny wspierającej, o zadaniach której będzie decydowała gmina /Fot.pixabay.com/

Podczas wtorkowego (6 czerwca) posiedzenia, rząd zajął się propozycjami zmian w ustawach dotyczących wsparcia rodzin, w tym Rodziny 500 plus i żłobków. Wcześniej Rada Ministrów przyjęła dokument „Przegląd systemów wsparcia rodzin”, przedłożony przez Elżbietę Rafalską, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, do czego zobowiązuje ministra ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci.
• Program 500+ pójdzie do poprawki? Dokument zawiera ocenę i propozycje zmian w polityce wsparcia rodziny. Dotyczy przede wszystkim ustaw: o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, o świadczeniach rodzinnych, o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, o opiece nad dziećmi do lat 3.

• Ma być więcej żłobków i lepsza opieka dla dzieci do 3 lat.

• Rodzina zaś ma trafić pod specjalną ochronę samorządów.

***** 

Nowe zasady w programie „Rodzina 500+”, zwiększenie liczby miejsc opieki dla dzieci do lat 3, umożliwienie rodzicom łączenia ról zawodowych z życiem rodzinnym, cyfryzacja i poszerzenie kręgu adresatów Karty Dużej Rodziny – takie rozwiązania przewiduje przyjęty właśnie przez rząd projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin.

Projekt zmian przedstawionych przez MPiPS w programie 500 plus ma zredukować niepożądane zjawiska zaobserwowane w trakcie pierwszego roku realizacji rządowego Programu „Rodzina 500+”. Samorządowcy pozytywnie ocenili wiele z propozycji zmian zawartych w projekcie ustawy w programie 500 plus.

Koniec wyłudzeń zasiłków

- Chodzi przede wszystkim o takie poprawki, jak: fikcyjne deklarowanie samotnego wychowywania dziecka, dopasowywanie dochodu do kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, poprzez fikcyjne zwalnianie się z pracy jednego z rodziców, niezgodne ze stanem faktycznym deklarowanie samotnego wychowywania dziecka czy deklarowanie w oświadczeniach składanych przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, zaniżonego dochodu – wymienia plusy projektu Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, członek Rady Dialogu Społecznego.

- Zwracamy jednak uwagę, że zaostrzenie kontroli spowoduje wzrost kosztów administracyjnych zarówno po stronie instytucji publicznych jak i po stronie rodziców. Warto byłoby przeanalizować rozwiązanie alternatywne: przyznanie świadczenia wychowawczego na każde dziecko i zrównoważenie wydatków poprzez zmniejszenie zasiłków rodzinnych i ulg podatkowych – przestawiał pomysł pracodawców w rozmowie z PortalSamorzadowy Jeremi Mordasewicz.

Zasiłki rodzinne bez podwyżek

Konfederacja popiera również projekt zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych polegających na wstrzymaniu wzrostu świadczeń rodzinnych i poziomu dochodów uprawniających do nich.

- Jest to uzasadnione, ponieważ wsparcie adresowane do rodzin w postaci świadczeń rodzinnych uległo znacznemu zwiększeniu w wyniku wprowadzenia świadczenia wychowawczego (ze 157 do 657 zł na dziecko). W dodatku świadczenie wychowawcze nie jest wliczane do dochodu, na podstawie którego ustalane jest prawo do świadczeń rodzinnych, co zafałszowuje ich rzeczywistą sytuację materialną – mówił Mordasewicz.

Więcej miejsc w żłobkach

W projekcie ustaw, związanych ze wsparciem rodzin zawarte są znaczące modyfikacje dotychczasowego funkcjonowania żłobków, klubów dziecięcych, opiekuna dziennego i niani. Także ten projekt zyskał aprobatę Konfederacji Lewiatan.×
KOMENTARZE (5)

 • Agnieszka, 2017-06-10 09:40:15

  Tym którzy twierdzą że 500+ powinni dostawać tylko rodziny gdzie pracują oby dwoje rodziców żeby im się przytrafiło niepełnosprawne dziecko .Gdzie jeden rodzic musi zrezygnować z pracy. Czy nadal będą tAK twierdzić.
 • kasia, 2017-06-10 08:38:41

  Łatwo się widzę w komentarzach mówi ale nikt nie bierze pod uwagę tego ze jak ktoś wychowuje 4 dzieci sam i są to małe dzieci które nie obejmuje przedszkole jeszcze i nie ma pomocy od nikogo nawet od rodziny wszędzie musi chodzić z dziećmi to jak ma iść niby do pracy widać tu się tylko wypowiadają t...acy co kasy mają i niczym się nie przejmują mają pomóc od rodziny a nie każdy ma życie usłane różami widać zazdrość i nienawiść do drugiego człowieka nie każdy kto korzysta z 500+ to patologia, czy alkoholicy tez są pożądane rodziny a wy chcecie powiedzieć ze wszyscy co kozystaja z 500 + wejście sobie to wkoncu wbijcie do głowy i nie pakujcie wszystkich do jednego wora.  rozwiń
 • Maverick, 2017-06-10 06:48:01

  Do Gosia : zgadzam się w zupełności! Dodałbym jeszcze ze taki zasiłek powinien obowiązywać w rodzinach gdzie oboje rodzice pracują (lub chociaż jedno z nich) i zarabiają najniższą pensję ale nie stać ich np.żeby wysłać gdzieś dziecko na wakacje lub uzyskać dofinansowanie do książek szkolnych bo pr...zekraczają pierd....800zl na osobę! To jest qurwa śmieszne!  rozwiń