PARTNER PORTALU
  • BGK

Krzysztof Kosewski komisarzem w Olecku. Do przedterminowych wyborów

  • aw/PAP    12 kwietnia 2017 - 16:24
Krzysztof Kosewski komisarzem w Olecku. Do przedterminowych wyborów
Olecko bedzie mieć nowego burmistrza. O tym, kto nim zostanie zdecydują mieszkańcy w maju. (fot.commons.wikimedia.org/J.Kunicki - Olecko)

Do czasu wyboru nowego burmistrza mazurskiego Olecka miastem będzie kierował Krzysztof Marek Kosewski, wyznaczony przez premier Beatę Szydło. Przedterminowe wybory odbędą się tam 21 maja.
Kosewski będzie pełnił tę funkcję od czwartku do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego burmistrza - poinformowała rzecznik prasowa wojewody warmińsko-mazurskiego Bożena Ulewicz.

Powołanie osoby pełniącej obowiązki włodarza miasta jest spowodowane wygaśnięciem mandatu dotychczasowego burmistrza Olecka Wacława Olszewskiego, który naruszył ustawowy zakaz łączenia funkcji w samorządzie z prowadzeniem działalności gospodarczej lub zarządzania taką działalnością.

Jak ustaliło Centralne Biuro Antykorupcyjne, Olszewski od kwietnia 2010 r. do stycznia 2016 r. pełnił jednocześnie funkcje burmistrza i prezesa zarządu koła łowieckiego "Sarna". Koło prowadziło działalność gospodarczą, uzyskując przychody ze sprzedaży upolowanej zwierzyny czy udostępniania strzelnicy myśliwskiej. Olszewski - jak zapewniał - był przekonany, że działa zgodnie z prawem.

Ponieważ olecka rada miejska - wbrew obowiązkowi - nie podjęła uchwały o wygaszeniu mandatu burmistrza, musiał zrobić to wojewoda. Olszewski zaskarżył tę decyzję. Pod koniec marca Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną samorządowca i wygaszenie jego mandatu stało się prawomocne.

W niedzielę 21 maja w mieście odbędą się przedterminowe wybory nowego burmistrza. Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 18 kwietnia do komisarza wyborczego w Olsztynie powinny wpłynąć zawiadomienia o utworzeniu komitetów wyborczych. Termin zgłaszania kandydatów na burmistrza upłynie 27 kwietnia o północy - lista zarejestrowanych kandydatów ma być opublikowana 8 maja.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Lars Grind, 2017-04-27 18:28:14

    No cóż. Lepszy własny oszust niż cudzy.
  • wmaz, 2017-04-25 23:13:04

    No i oczywiście komisarz wykorzystuje pozycję w tym momencie na robienie kampanii wyborczej. Ale niestety. Ludzie nie chcą tutaj obcych więc wybiorą jedynego słusznego kandydata czyli Olszewskiego. 21 maja powróci spokój do Olecka. Bo warszawa za bardzo się wtraca do nas...