PARTNER PORTALU
 • BGK

Krzysztof Sobolewski: PiS jest gotowe na wybory samorządowe

 • Piotr Toborek    19 lutego 2018 - 06:00
Krzysztof Sobolewski: PiS jest gotowe na wybory samorządowe
(fot.pis.org.pl)

Jak PiS jest przygotowane do wyborów samorządowych? Rozmawiamy o tym z przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości.
 • PiS intensywnie przygotowuje się do wyborów samorządowych.
 • W gminach i powiatach odbywają się spotkania z mieszkańcami, na których zbierane są opinie dotyczące oczekiwań obywateli.
 • Niedługo poznamy programy wyborcze PiS dla poszczególnych województw.
 • Kandydata na prezydenta Warszawy poznamy "w odpowiednim czasie".

Prawo i Sprawiedliwość od prawie roku przygotowuje się do wyborów samorządowych – czy można powiedzieć, że już jest na nie gotowe?

Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Prawa i Sprawiedliwości: - Od strony formalnej PiS jest zawsze przygotowany do wyborów, oczywiście mówię o kwestiach technicznych związanych z utworzeniem Komitetu Wyborczego, powołaniem koordynatorów wyborczych w województwach, okręgach, powiatach.

Czytaj też:Wybory samorządowe: Zapowiada się rekord frekwencji

Dotyczy to również tzw. Korpusu Ochrony Wyborów (to armia wolontariuszy, która ma pilnować prawidłowości głosowania i liczenia głosów - red.), który zostanie powołany w momencie ogłoszenia terminu wyborów.

Podsumowując, można stwierdzić, że przygotowani czekamy na wybory.

Działania odbywają się poprzez koordynatorów różnych szczebli, zaangażowaliście w przygotowania do wyborów także „młodych” posłów. Czy to zdaje egzamin?

- Zaangażowanie Przewodniczących Wojewódzkich Zespołów Samorządowych, Okręgowych Koordynatorów oraz Obwodowych Zespołów Samorządowych jest widoczne w każdej gminie. Odbywają się spotkania z mieszkańcami, na których zbierane są opinie dotyczące aktualnej sytuacji w gminie, powiecie, potrzebach, problemach. Oczywiście odbywa się to w ścisłej współpracy ze strukturą PiS. Można powiedzieć, że ten system zdał egzamin na piątkę.

Czy to, co się dzieje w regionach, koordynujecie na szczeblu krajowym? Czy najlepsze pomysły są powielane?

- Efektem spotkań są projekty wojewódzkich programów samorządowych, które są centralnie koordynowane. W odpowiednim momencie ogłosimy je jako programy wyborcze PiS na poszczególne województwa. Każde województwo ma swoją specyfikę, ale są tematy uniwersalne, takie jak: infrastruktura, budownictwo, zdrowie itd.

Robicie nawet badania sondażowe szans poszczególnych kandydatów? To potrzebne?

- Badania dają wiedzę o ewentualnych szansach kandydata. Można z nich też wyciągnąć informacje dotyczące najważniejszych problemów lub potrzeb w danym mieście. Badania są pożyteczne, a ich wyniki są jednym z elementów branych pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o rekomendacji danego kandydata.

Prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że do 10 września poznamy wszystkich kandydatów – nie za późno?

- Kandydaci będą przedstawiani w odpowiednim czasie.

A kiedy może być znany kandydat na prezydenta Warszawy?

- Mogę tylko powiedzieć to samo - w odpowiednim czasie.

Na jakim etapie jest wybór kandydatów w dużych miastach i na ile tu decyduje centrala, a na ile władze lokalne?

- W kwestii kandydatów na prezydentów miast czy do sejmików województw zgodnie ze statutem PiS ostateczna decyzja należy do Komitetu Politycznego PiS, po wcześniejszym skonsultowaniu ze strukturami wojewódzkimi i okręgowymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

 • Obserwator, 2018-02-19 17:24:02

  Do goralka: Pomyliłas epoki i nie znasz swojego prawa do głosowania na opozycję
 • goralka, 2018-02-19 08:21:59

  i to wszystko za nasze pieniądze PiS=PZPR się bawi ... czyli nie równe szanse już na starcie