PARTNER PORTALU
  • BGK

Krzysztof Żuk: Wojewoda podjął decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta

  • MN    6 lutego 2017 - 13:47
Krzysztof Żuk: Wojewoda podjął decyzję o wygaszeniu mandatu prezydenta
Krzysztof Żuk jest prezydentem Lublina od 2010 roku. (fot. zmp.pl)

• Wojewoda lubelski podjął decyzję o wygaśnięciu mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka. 

• Z takim wnioskiem do wojewody wystąpiło CBA, które zarzuciło Żukowi złamanie ustawy antykorupcyjnej.

• Prezydent Lublina odpowiada, że złoży w tej sprawie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
W wyniku przeprowadzonej procedury podpisałem dzisiaj zarządzenie zastępcze, stwierdzające wygaśnięcie mandatu prezydenta miasta Lublin, pana Krzysztofa Żuka. Decyzję tę oparłem na wszechstronnej analizie całości materiału, który został zgromadzony przez Centralne Biuro antykorupcyjne, i wszechstronnej analizie wszystkiego, co się wydarzyło od końca listopada 2016 roku - przekazał mediom w poniedziałek, 6 lutego, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Przypomnijmy, że CBA wystąpiło do wojewody o wygaśnięcie mandatu Żuka w listopadzie ubiegłego roku, zarzucając, że Żuk złamał ustawę antykorupcyjną zasiadając w radzie nadzorczej spółki PZU Życie.

Krzysztof Żuk mówił, że to decyzja polityczna. Wcześniej odbyła się sesja rady miasta w Lublinie, na której nie podjęto uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu prezydenta. 

Prezydent Lublina już odpowiedział na decyzję wojewody, pisząc w oświadczeniu: "Nawiązując do wydanego dziś przez Wojewodę Lubelskiego zarządzenia zastępczego w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta Lublin pragnę ponownie z całą mocą podkreślić, że będę bronił swojego dobrego imienia i niezwłocznie skieruję sprawę na drogę sądową, korzystając z przysługującego mi prawa złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a jeśli będzie taka konieczność - także do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wydanie zarządzenia zastępczego nie powoduje jakichkolwiek prawnych zmian w pełnieniu moich zadań. Jako Prezydent Miasta Lublin, obdarzony mandatem uzyskanym w wyborach powszechnych, wypełniałem go i będę nadal pełnić dla dobra Mieszkańców naszego Miasta i jego rozwoju". 

Czytaj też: Którzy prezydenci miast nie będą mogli walczyć o reelekcję?

Żuk przypomina, że działalność w PZU Życie nie ma nic wspólnego ze złamaniem prawa ustawy antykorupcyjnej i podkreśla, że rada miasta nie znalazła podstaw do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu. Zaznacza, że decyzja wojewody nie będzie miała wpływu na sprawność funkcjonowania urzędu miejskiego. 

Krzysztof Żuk prezydentem Lublina jest od 2010 roku. Został wybrany z ramienia Platformy Obywatelskiej. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.