PARTNER PORTALU
 • BGK

Krzysztof Zygrzak: Bemowo wygrało z Warszawą. Burmistrz wróci na stanowisko?

 • MN    25 maja 2017 - 13:11
Krzysztof Zygrzak: Bemowo wygrało z Warszawą. Burmistrz wróci na stanowisko?
Krzysztof Zygrzak wróci na stanowisko burmistrza Bemowa? (fot. PTWP)

Krzysztof Zygrzak poinformował, że Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wydał wyrok w sprawie odwołania zarządu Bemowa.
• Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że zarząd Bemowa został niesłusznie odwołany - mówi Krzysztof Zygrzak.

• Zygrzak, który pełnił funkcję burmistrza Bemowa, ma zamiar wrócić na stanowisko, ale deklaruje też chęć współpracy ze stołecznym ratuszem.

• Podkreśla jednak, że nierespektowanie wyroku pociągnie za sobą dalsze konsekwencje.  

Naczelny Sąd Administracyjny prawomocnie rozstrzygnął spór pomiędzy pierwszymi w tej kadencji władzami Bemowa, a prezydentem m.st. Warszawy. O sprawie poinformował Krzysztof Zygrzak, burmistrz Bemowa, odwołany decyzją Rady Warszawy.

Zygrzak poinformował o wyroku NSA z dnia 24 maja 2017 r. w którym uznano, że Rada Dzielnicy Bemowo mogła rozszerzać porządek obrad sesji nadzwyczajnej, a burmistrz nigdy nie złożył rezygnacji z pełnionej funkcji.

- Jedno jest pewne, zarząd Bemowa wybrany w grudniu 2014 roku nie został skutecznie odwołany. Ponadto został wybrany legalnie i jest tylko jeden – mówi nam Krzysztof Zygrzak.

Jednocześnie wysłał pismo do Urzędu m.st. Warszawy, w którym poinformował, że „przywrócony” Zarząd Dzielnicy planuje podjęcie obowiązków już od 26 maja 2017 r. Czy to znaczy, że od piątku Zygrzak znów będzie oficjalnym burmistrzem Bemowa?

Czytaj też: Kongres Ruchów Miejskich wycofał poparcie dla prezydenta

- Wynik rozstrzygnął się na naszą korzyść. To jest prawomocny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, a więc nie przysługuje od niego odwołanie. Natomiast pismo które przesłałem do ratusza, nawołuje do współpracy. Nie chcę generować żadnej awantury z urzędem miasta, bo i sama sytuacja jest dość niestandardowa. Czekamy, jaka będzie odpowiedź miasta – mówi Zygrzak i dodaje, że 26 maja na pewno odbędzie się posiedzenie zarządu.

W stołecznym ratuszu usłyszeliśmy, że stanowisko w tej sprawie zostanie przedstawione po zapoznaniu się ze sprawą i konsultacjami z prawnikami.

Obecnie funkcję burmistrza Bemowa pełni Michał Grodzki z Prawa i Sprawiedliwości. Ale jak mówi Zygrzak, obecny zarząd nie jest stroną tego sporu.

- W jego odwołaniu nie mamy żadnego interesu. To warszawski ratusz rozstrzygnie sprawę, który zarząd zostanie uznany. Aczkolwiek nieuszanowanie wyroku sądu będzie miało swoje konsekwencje – mówi Zygrzak.

Czytaj też: Jan Śpiewak wykrył aferę reprywatyzacyjną i już nie przebiera w słowach

Przypomnijmy, że Rada m.st. Warszawy uchwałą z dnia 17 września 2015 r uchyliła uchwały powołujące Krzysztofa Zygrzaka na burmistrza Bemowa, a jego współpracowników na wiceburmistrzów.

Stołeczny ratusz tłumaczył, że wszystkie odwołane uchwały miały błędy proceduralne. Przykładowo, zwoływano sesję nadzwyczajną Rady Bemowa i już na niej dodawano ważny temat pod głosowanie, choć powinno to zostać ogłoszone wcześniej.

Cała sytuacja ma też tło polityczne – prezydent Warszawy jest w konflikcie z Krzysztofem Zygrzakiem i jego współpracownikami. Zygrzak w oczach prezydent jest bliskim współpracownikiem Jarosława Dąbrowskiego, związanego z tzw. aferą bemowską. Głośna była też sprawa, gdy na bemowskim ratuszu zawisł transparent z wizerunkiem Hanny Gronkiewicz-Waltz z podpisem „Putin Warszawy”. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.