PARTNER PORTALU
 • BGK

Ksiądz z Caritasu ukradł pieniądze z PFRON

 • PAP/AT    28 grudnia 2016 - 07:35
Ksiądz z Caritasu ukradł pieniądze z PFRON
Kradzieży dopuścił się ks. Jerzy Z. dyrektor Caritasu Płock, który otrzymał z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych ponad 13 mln zł na realizację czterech programów (fot.fotolia)

Na współpracy z Caritasem dziecezji płockiej PFRON mógł stracić 25 mln zł. Od ośmiu lat nie może jednak odzyskać pieniędzy. Ani Episkopat, ani Watykan nie poczuwają się do odpowiedzialności za nadużycia.
Dopuścił się ich ks. Jerzy Z. w 2006 r. dyrektor Caritasu Płock, który otrzymał z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych ponad 13 mln zł na realizację czterech programów. Chodziło o kursy i szkolenia służące aktywizacji zawodowej. Nigdy się one nie odbyły - pisze "Gazeta Wyborcza"

"Kiedy pieniądze płynęły już do Płocka, PFRON zorientował się, że coś nie jest tak. Ten sam mężczyzna według dokumentów Caritasu pracował jako osoba sprzątająca w ośrodku w Łowiczu i Kołobrzegu, a to miasta oddalone o 440 km" - pisze gazeta w oparciu o informacje uzyskane od osoby bliskiej śledztwu zainicjowanemu w 2010 r.

Nieprawidłowości wykazał również audyt kurii biskupiej w Płocku.

Akt oskarżenia był gotowy w 2013 r. Obejmował siedem osób. Zgodnie z późniejszym wyrokiem Caritas powinien zwrócić zawłaszczane nieuczciwie środki, ale - jak pisze gazeta - "nikt nie chce oddać pieniędzy".

"PFRON ma podwójny problem. Nie tylko nie odzyskał kwoty przekazanej Caritasowi, ale jeszcze sam musi znaleźć drugie tyle. Bo środki, które sprzeniewierzył ks. Z. pochodziły z Unii Europejskiej, a do funduszu trafiły przez Ministerstwo Infrastruktury.

PFRON musi zwrócić ministerstwu ok. 11,5 mln zł. Straty funduszu mogą wynieść więc 13,6 mln (z odsetkami) plus 11,5 mln zł, łącznie: 25,1 mln zł" - wylicza "Gazeta Wyborcza" i dodaje "negocjacje z diecezją utknęły w listopadzie 2014 r. Dziś sprawa wygląda beznadziejnie".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Pozdrawiam , 2017-01-17 18:25:30

  Do uczciwy owsiak: faszystowska swinia, widać że jesteś prawdziwym chrzescijaninem tylko Ewangelii nie czytales
 • uczciwy owsiak, 2017-01-15 19:36:13

  I co lewackie ścierwa? Dostajecie już sraczki?
 • kościół biedny , 2016-12-28 12:40:08

  PiS tego nie wyjaśni PiS = PZPR więc nie na rękę im stara sprawa ale czemu PO tego nie odkryła ?