PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto ma zgłaszać poszkodowane gminy? Jest odpowiedź ministerstwa administracji

  • PAP/KDS    18 sierpnia 2017 - 17:31
Kto ma zgłaszać poszkodowane gminy? Jest odpowiedź ministerstwa administracji
Podczas nawałnic, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia, zginęło sześć osób, około 50 zostało rannych (fot. mon.gov.pl)

- To samorządy przedkładają wojewodzie potrzebę umieszczenia ich w rozporządzeniu w sprawie jednostek samorządu poszkodowanych przez ostatnie nawałnice - informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. To odpowiedź na apel Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.
W piątek (18.08) marszałek województwa pomorskiego zaapelował do Beaty Szydło, premier Polski o rozszerzenie listy gmin objętych rozporządzeniem upraszczającym procedury związane z remontem lub odbudową domów zniszczonych w wyniku sierpniowych nawałnic. Chodzi o dopisanie do listy gmin Sulęczyno i Sierakowice. 

- Nowelizacja rozporządzenia pozwoli na szybsze uporanie się ze skutkami katastrofy, która nawiedziła nasz kraj - podkreślał w piśmie skierowanym do premier. 

Zauważył, że opublikowane przez MSWiA rozporządzenie upraszcza procedury administracyjne związane z remontem lub odbudową domów i mieszkań zniszczonych albo uszkodzonych w wyniku sierpniowych nawałnic. Regulacja dotyczy gmin w trzech województwach. Rozporządzenie premiera ws. "gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r." zostało zamieszczone na stronie internetowej ministerstwa. Dokument zawiera wykaz 101 gmin - 63 z województwa wielkopolskiego, 28 z województwa kujawsko-pomorskiego i 10 z województwa pomorskiego.

W piątek (18.08) po południu resort administracji wydał w tej sprawie komunikat. - Wyjaśniamy, że to samorządy przedkładają wojewodzie potrzebę umieszczenia ich w rozporządzeniu w sprawie jednostek samorządu poszkodowanych przez ostatnie nawałnice. Jednocześnie informujemy, że wojewodowie po raz kolejny zwrócą się do samorządowców z prośbą o sprawdzenie i potwierdzenie, czy są jeszcze gminy, które należy dodać do wykazu jednostek samorządu terytorialnego poszkodowanych przez nawałnicę - informują urzędnicy.

Podczas nawałnic, które przeszły nad Polską w nocy z 11 na 12 sierpnia, zginęło sześć osób (pięć na Pomorzu i jedna w Wielkopolsce), a około 50 zostało rannych. Strażacy interweniowali ponad 22 tys. razy. Silny wiatr uszkodził lub zerwał dachy z prawie 3 tys. domów, w tym z ponad 2 tys. mieszkalnych. Zniszczeniom uległo też 46 tys. ha lasów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.