PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto może zostać prezydentem, a nie może radnym

  • Piotr Toborek    19 marca 2018 - 06:05
Kto może zostać prezydentem, a nie może radnym
Wykładnię stosowania kodeksu dał nie tak dawno Naczelny Sąd Administracyjny. (fot.wroclaw.pl)

Kodeks wyborczy tak zakłada, ale trudno uzasadnić, dlaczego radny, i to nie tylko gminy, ale także powiatu i województwa, musi zamieszkiwać na terenie, z którego został wybrany, a prezydent czy burmistrz już takiego obowiązku nie ma.




  • Kandydatem na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta może być obywatel Polski wpisany do stałego rejestru wyborców w jednej z gmin na obszarze Polski.
  • Żeby zostać radnym (gminnym, powiatowym lub wojewódzkim) trzeba mieszkać stale w gminie, powiecie lub województwie, w którym się kandyduje.
  • Określenie "stałe zamieszkiwanie" wywołuje sporo kontrowersji i często jest tematem rozstrzygnięć sądowych.

Choć przy okazji ostatnich zmian w Kodeksie wyborczym zapowiadano wprowadzenie możliwości kandydowania na radnego poza miejscem zamieszkania, ostatecznie nadal radnym można zostać tylko w miejscu zamieszkania. Burmistrzem lub prezydentem teoretycznie można próbować zostać w całej Polsce.

Czytaj też: Kto może zostać urzędnikiem wyborczym i na jakich zasadach będzie pracował?

Jak zakłada bowiem Kodeks wyborczy, kandydatem na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta może być obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 25 lat i jest wpisany do stałego rejestru wyborców w jednej z gmin na obszarze Polski.

Żeby zostać radnym (gminnym, powiatowym lub wojewódzkim) trzeba spełnić nieco więcej warunków. Na radnego może bowiem kandydować obywatel Polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat, mieszka stale w gminie, powiecie lub województwie, w którym kandyduje i jest wpisany do stałego rejestru wyborców właściwego dla gminy położonej na obszarze danego powiatu (województwa).

Czytaj: Kto był lepszym prezydentem Warszawy?

Krótko mówiąc, trzeba mieszkać na terenie, gdzie się kandyduje, co więcej ten zapis obowiązuje także w trakcie pełnienia mandatu, więc wyprowadzenie się przez radnego z gminy, w której został wybrany, powoduje wygaśnięcie jego mandatu.

Od razu trzeba tu zaznaczyć, że ustawa nie mówi o zameldowaniu, a o „miejscu zamieszkiwania”. Taki zapis powoduje sporo wątpliwości i mieliśmy na to dowody podczas trwającej kadencji.

Grzegorz Smoliński, wiceprzewodniczący Rady Miasta w Olsztynie, mówi: - Moim zdaniem radnych i prezydentów powinno się traktować tak samo, albo wszyscy mogą kandydować także poza miejscem swojego zamieszkania, albo stosujemy ograniczenie dla radnych także dla prezydentów, burmistrzów i wójtów.

Jak dodaje Grzegorz Smoliński, przepis ograniczający możliwość kandydowania radnych jest dość nieprecyzyjny i powoduje wiele niejasności.

– Problem polega na tym, że nie chodzi o zameldowanie, a o to, czy ktoś „mieszka na stałe w gminie, w której kandyduje (lub sprawuje mandat)”. Tu często są wątpliwości. W tej kadencji w naszej radzie mieliśmy jeden taki przypadek, że po orzeczeniu sądu stwierdzającym, że radny zamieszkuje poza terenem gminy, radny sam złożył mandat – mówi.

W myśl kodeksu

Problemu nastręcza owo „miejsce stałe zamieszkiwania”. Kodeks wyborczy doprecyzowuje (art. 5 pkt 9 k.w.), że ilekroć jest mowa o stałym zamieszkaniu, należy przez to rozumieć zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego pobytu.





REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.