PARTNER PORTALU
  • BGK

Kto na prezydenta Wrocławia? Na razie dwie pewne kandydatury

  • PAP/MN    3 listopada 2017 - 12:44
Kto na prezydenta Wrocławia? Na razie dwie pewne kandydatury
Wybory samorządowe mają się odbyć jesienią 2018 r. (fot. Wrocław, pixabay)

Posłanka PO Alicja Chybicka oraz wicemarszałek woj. dolnośląskiego Jerzy Michalak zostali dotychczas zgłoszeni jako kandydaci do walki o fotel prezydenta Wrocławia.
• Inne ugrupowania czekają m.in. na zasady ordynacji wyborczej.

• Nowoczesna swoich kandydatów przedstawi w pierwszym kwartale przyszłego roku. Możliwa kandydatura to poseł Michał Jaros.

• Obecny prezydent miasta Rafał Dutkiewicz zapowiedział kilka miesięcy temu, że nie będzie kandydował na piątą kadencję.

Kandydatem PO na prezydenta Wrocławia jest posłanka prof. Alicja Chybicka. Platforma Obywatelska podkreśla, że jest to kandydatka popierana m.in. przez PSL oraz Unię Pracy. Wspierają ją też niektóre ruchy miejskie i organizacje pozarządowe.

Rzecznik dolnośląskiego PSL Tomasz Pilawka potwierdził, że partia poprze Chybicką w walce o fotel prezydenta Wrocławia. "Co do innych miast nie zapady jeszcze decyzje. Jeżeli będziemy mieli swojego, silnego kandydata, to go wystawimy. Nie ukrywamy też, że czekamy na kształt ordynacji wyborczej" - powiedział Pilawka.

Szef okręgu wrocławskiego Prawa i Sprawiedliwości poseł Piotr Babiarz powiedział, że kandydat na prezydenta Wrocławia będzie oficjalnie znany najwcześniej na przełomie roku. "Na razie zgłoszono tylko 'kandydatów na kandydatów'. W tej grupie jestem też ja. Nie chcę podawać innych nazwisk, ponieważ byłoby to nieeleganckie. Najpierw musimy te sprawy omówić w wewnętrznym gronie i zarekomendujemy Komitetowi Politycznemu Prawa i Sprawiedliwości jedną osobę" - zaznaczył Babiarz.

Czytaj też: Marszałek Senatu: Warszawa powinna się "odspawać" od PO

Dodał, że rekomendacja nastąpi do końca roku, a w grupie "kandydatów na kandydatów" nie ma senatora Jarosława Obremskiego, który należy do klubu parlamentarnego PiS, ale nie do partii. "Z oczywistych względów senator Obremski nie jest w tej grupie. Jednak nie wyobrażam sobie, by Zjednoczona Prawica miała więcej niż jednego kandydata, bo wówczas nie zdobędzie prezydentury we Wrocławiu. Wszyscy bardzo chcemy, aby w tym mieście wybory wygrał kandydat prawicy, rozmawiamy z kolegami z ugrupowań, które współtworzą Zjednoczoną Prawicę" - podkreślił Babiarz.

Nowoczesna swoich kandydatów na prezydentów miast w regionie przedstawi w pierwszym kwartale przyszłego roku. "Dużo zależy od rozmów z naszymi parterami; nie wykluczamy żadnego rozwiązania jeśli chodzi o potencjalnych kandydatów na prezydentów miast. Ważne by byli to kandydaci akceptowany przez wszystkie strony i mający szanse na wygraną" - powiedział Piotr Uhle przewodniczący Klubu Radnych Nowoczesnej w Radzie Miejskiej Wrocławia.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kandydowanie na prezydenta Wrocławiu rozważa poseł Nowoczesnej Michał Jaros. W ciągu ostatnich miesięcy przedstawił on m.in. swój program walki z korkami we Wrocławiu.

Czytaj też: Marszałek kandyduje w wyborach na regionalnego szefa PO

Marcin Królak prezes dolnośląskiego oddziału Stowarzyszenia Kukiz'15 powiedział, że jego ugrupowanie "ma kilku mocnych kandydatów, jednak ich jeszcze nie ujawni". "Nie we wszystkich miastach prezydenckich wystawimy swoich kandydatów, na przykład rządzący w Lubinie Roberty Raczyński ma tak duże poparcie, że nikt nie ma szans z nim wygrać. Tam gdzie nie wystawimy swojego kandydata możemy udzielić poparcia któremuś, że startujących" - powiedział Królak.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.