PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-Pomorskie. Prezydenci o wyborach

  • pt    27 marca 2018 - 16:00
Kujawsko-Pomorskie. Prezydenci o wyborach
Zmiany w ordynacji wyborczej były tematem konwentu włodarzy miast prezydenckich województwa kujawsko-pomorskiego (fot.torun.pl)

Prezydenci miast z Kujawsko-Pomorskiego apelują o zapewnienie pełnego finansowania zadań związanych z organizacją wyborów i ustalenia procedur związanych z monitoringiem lokali wyborczych, w tym wymagań technicznych, jakim powinny podlegać kamery i inne urządzenia.
  • Zmiany w ordynacji wyborczej były tematem konwentu włodarzy miast prezydenckich województwa kujawsko-pomorskiego.
  • Konwent Prezydentów Miast Województwa Kujawsko-Pomorskiego to cykliczne spotkania włodarzy Torunia, Bydgoszczy, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia.
  • Prezydenci spotykają się każdorazowo w innym z miast, poruszając aktualne kwestie związane z samorządem..

Podczas ostatniego spotkania w Toruniu prezydenci miast w Kujawsko-Pomorskiego rozmawiali o zmianach w ordynacji wyborczej.

- Samorządy terytorialne, które reprezentujemy, mają przy wyborach określone zadania i obowiązki. Mam nadzieję, że nasze przygotowanie do wyborów będzie współmierne do oczekiwań ustawodawcy, ale są jeszcze kwestie wymagające doprecyzowania, m.in. kwestia finansowa wyborów, abyśmy z pieniędzy podatników nie dokładali do zadań państwa - zaznaczył prezydent Torunia Michał Zaleski.

Czytaj też: ZUS uratuje wybory samorządowe? 

Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na najważniejsze zmiany nowelizacji ordynacji wyborczej, w tym m.in. nową strukturę i liczebność administracji wyborczej, zmiany kompetencyjne i kwestie rejestracji i transmisji pracy komisji obwodowych.

- Wiemy, że w tym roku odbędą się wybory samorządowe, ale nie wiemy dokładnie, kiedy. Mają zostać przeprowadzone w oparciu o nowy stan prawny, ale jest on niedookreślony, nie wiadomo, jak w pewnych szczegółach zafunkcjonuje ordynacja wyborcza. Pieniądze nie są zabezpieczone w wystarczającej ilości - wszystkie te kwestie świadczą o nieodpowiedzialności osób wprowadzających te rozwiązania - ocenił prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Uczestnicy konwentu wielokrotnie zwracali uwagę na wagę tematu, jakim są zmiany w ordynacji wyborczej.

- Temat wzbudza wiele emocji przede wszystkim ze względu na sporo znaków zapytania, które ciągle stoją przed tymi, którzy będą wybory organizować. Ważne, aby wybory, które przed nami, były uczciwe, sprawnie zorganizowane, ale to okaże się dopiero po głosowaniu. Modyfikacje powinny być ewolucją, a nie rewolucją, z jaką mamy do czynienia w tym przypadku - dodał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

W sporządzonym stanowisku prezydenci podkreślili zmiany, jakie zaszły dla wójtów, burmistrzów i prezydentów w zakresie ich roli w organizacji wyborów. - Nowelizacja stawy Kodeks Wyborczy formalnie wyłączyła wójtów, burmistrzów i prezydentów z ich dotychczasowych obowiązków, jakie spoczywały na nich przy okazji wcześniejszych wyborów. Nasze obawy są związane przede wszystkim z brakiem finansowania wyposażenia lokali wyborczych - powiedział  prezydent Grudziądza Robert Malinowski.

W stanowisku czytamy: - Konwent Prezydentów Miast Województwa Kujawsko-Pomorskiego uznaje za konieczne podjęcie przez odpowiednie organy państwowe regulacji dotyczące przede wszystkim szczegółowych zasad współpracy z jednostkami samorządu w celu sprawnej organizacji zadań wyborczych.

Prezydenci apelują także o zapewnienie pełnego finansowania zadań związanych z organizacją wyborów i ustalenia procedur związanych z monitoringiem lokali wyborczych, w tym wymagań technicznych jakim powinny podlegać kamery i inne urządzenia techniczne.

Domagają się także wskazania podmiotu odpowiedzialnego za dane osobowe gromadzone przez urządzenia rejestrujące przebieg wyborów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.