PARTNER PORTALU
  • BGK

Kujawsko-pomorskie: Rośnie liczba poszkodowanych w nawałnicach. Są pieniądze na pomoc

  • PAP/KDS    15 sierpnia 2017 - 06:35
Kujawsko-pomorskie: Rośnie liczba poszkodowanych w nawałnicach. Są pieniądze na pomoc
Do samorządów trafiła pierwsza tura pieniędzy przeznaczonych na pomoc rodzinom, które ucierpiały w wyniku gwałtownych nawałnic (fot.UW w Bydgoszczy)

Do samorządów trafiła pierwsza tura pieniędzy przeznaczonych na pomoc rodzinom, które ucierpiały w wyniku gwałtownych nawałnic. Wiadomo, że w województwie kujawsko-pomorskim do 2 tys. wzrosła liczba uszkodzonych domów. - Z pewnością będzie ona jeszcze większa - poinformował w poniedziałek (14.08) wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
• Liczba budynków, które zostały uszkodzone w wyniku nawałnic w woj. kujawsko-pomorskim już wzrosła do 2 tys. Wiadomo, że będzie ich więcej, bo są to jedynie budynki mieszkalne. 

• W poniedziałek (14.08) na konta samorządów trafiła pierwsza tura pieniędzy na pomoc poszkodowanym.

• Wojewoda zaapelował do gmin i miast, które nie ucierpiały, aby wydelegowały swoich przedstawicieli do prac w komisjach oceniających straty.

"Niestety liczba budynków mieszkalnych uszkodzonych w różnym stopniu jest większa niż podawaliśmy w sobotę przed południem, po pierwszych informacjach ze straży (600). Uszkodzonych zostało blisko 2 tys. domów. Spośród nich 23 obiekty zostały wyłączone w części lub w całości z użytkowania przez inspektorów nadzoru budowlanego" - powiedział wojewoda Bogdanowicz na spotkaniu z dziennikarzami. Zaznaczył, że na razie nie są szacowane szkody dotyczące budynków gospodarczych, a komisje koncentrują się na budynkach mieszkalnych.

Wojewoda poinformował też, że w poniedziałek na konta samorządów przekazał pierwszą turę bezzwrotnej pomocy dla poszkodowanych według zasad określonych w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji. Jest to łącznie 7 mln zł, gdyż na taką kwotę do północy z niedzieli na poniedziałek do urzędu wojewódzkiego wpłynęły zbiorcze zapotrzebowania z gmin.

Według rozporządzenia osoby poszkodowane w wyniku wichur i nawałnic mogą zgłaszać się po zasiłek do 6 tys. zł, który nie będzie rozliczany. Dodatkowo jest możliwość otrzymania pomocy w wysokości do 20 tys. na remonty domów. Pieniądze te są rozliczane na podstawie faktur i oświadczeń, ale bez opinii rzeczoznawcy. Taka opinia jest wymagana, gdy poszkodowani ubiegają się o wyższą pomoc na remont domu - w wysokości do 100 tys. zł.

Czytaj więcej: MSWiA: Do 6 tysięcy rodzin poszkodowanych w nawałnicach trafi 31 mln zł

"Oczywiście nie jest to koniec, spodziewamy się kolejnych wniosków. Samorządy muszą wydać decyzje dotyczące pomocy. Myślę, że pieniądze na konta poszkodowanych wpłyną w środę, czwartek czy piątek" - dodał Bogdanowicz.

Wojewoda zaznaczył, że to jest oczywiście pomoc doraźna, a ta w kwocie do 20 i 100 tys. zł będzie mogła zostać przyznana po wycenie szkód przez komisje.

Zwrócił się też z apelem do samorządowców z gmin, które mniej ucierpiały, aby wydelegowały swoich przedstawicieli do prac w komisjach oceniających straty. Z podobną prośbą wystąpił do komendanta wojewódzkiego policji, aby do prac w komisjach włączyli się policjanci z prewencji.

Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego podjął rozmowy z izbami rzeczoznawców w kraju, aby pozyskać rzeczoznawców do prac przy ocenie szkód.

Komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Janusz Halak poinformował, że strażacy skontrolowali dziewięć obozów zorganizowanych na otwartej przestrzeni. Podał, że na liście przekazanej przez kuratorium było 50 obozów, które trwają w regionie, ale nie kontrolowano budynków, w których wypoczywają dzieci i młodzież. Dodał, że te budynki były kontrolowane wcześniej, gdyż aby zorganizować wypoczynek, musiały być wydane zgody odpowiednich komendantów miejskich lub powiatowych PSP.

W czasie nawałnicy, która przeszła przez region kujawsko-pomorski z piątku na sobotę, najbardziej dotknięte zostały powiaty tucholski, sępoleński, nakielski, żniński, bydgoski, a częściowo też powiaty inowrocławski i radziejowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.