PARTNER PORTALU
  • BGK

Kwesty na cmentarzach. M.in. w Szczecinie, Koszalinie, Kołobrzegu i Świnoujściu

  • PAP/MIW    31 października 2016 - 20:14
Kwesty na cmentarzach. M.in. w Szczecinie, Koszalinie, Kołobrzegu i Świnoujściu
Na cmentarzach pojawią się kwestujący. (fot. pixabay.com)

• Kwesty na renowację grobów znanych mieszkańców Szczecina oraz Żołnierzy Wyklętych, a także na pomoc pacjentów hospicjów zapowiadają organizatorzy zbiórek na cmentarzach w woj. zachodniopomorskiem.
Swoją kwestę już po raz trzynasty organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Szczecińskiego Cmentarza Centralnego, tradycyjnie przeznaczając zebrane fundusze na odnowienie wybranego, zaniedbanego nagrobka zasłużonego szczecinianina.

- Po raz drugi prowadzimy zbiórkę na renowację nagrobka malarza, ale także karykaturzysty Emanuela Messera, który zaprojektował wraz ze Sławomirem Lewińskim mozaikę na fasadzie Kina Kosmos - mówi prezes Stowarzyszenia na Rzecz Szczecińskiego Cmentarza Centralnego Maciej Słomiński.

- Jego grób znajdujący się w kwaterze zasłużonych jest bezimienny. Z płyty nagrobnej skradziono metalowy ryngraf z nazwiskiem i datami życia artysty - zaznacza.

- Wolontariusze będą także zbierać datki na Krzyż Pionierów Szczecińskich, który wymaga konserwacji i zabezpieczania. Pomnik został kilka lat temu ustawiony z inicjatywy naszego stowarzyszenia - dodaje Słomiński. W kweście weźmie udział około stu osób, a wśród nich szczecińscy artyści, wojewódzki i miejski konserwatorzy zabytków, a także młodzież. W ubiegłym roku Stowarzyszenie na Rzecz Szczecińskiego Cmentarza Centralnego zebrało ponad 7 tys. zł.

Do wtorku (1.11) pieniądze zbierać będą także wolontariusze Fundacji Kazimierza Wielkiego, powołanej w celu m.in. przywracania pamięci o bohaterach narodowych i krzewienia wartości patriotycznych. Kwesta będzie prowadzona w dziewięciu miejscowościach województwa zachodniopomorskiego, m.in. w Szczecinie, Koszalinie, Kołobrzegu, Świnoujściu, Pyrzycach i Gryfinie. W zbiórce weźmie ok. 150 wolontariuszy.

Jak powiedział jeden z organizatorów kwesty Bartłomiej Ilcewicz, zebrane środki przeznaczone będą m.in. na budowę, remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych poświęconych żołnierzom niepodległościowego podziemia, czy organizację wykładów na ich temat.

- Dzięki tej zbiórce chcielibyśmy stworzyć szlak turystyczny na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, który będzie poświęcony Żołnierzom Wyklętym - dodał Ilcewicz.

Na konserwację i pielęgnację miejsc upamiętniających zbrodnię katyńską wtorek na Cmentarzu Centralnym kwestę będą prowadzili członkowie Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie. Szczecińscy wolontariusze Fundacji Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" będą prowadzić także zbiórkę pieniędzy na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych.

Przy pomniku "Tym, którzy nie powrócili z morza" we wtorek kwestę prowadzić będzie Szczeciński Klub Kapitanów Żeglugi Wielkiej. W poniedziałek przy pomniku Pamięci Ofiar promu Jan Heweliusz zbiórkę organizowała Fundacja "Ludziom Morza". Jej celem było pozyskanie środków na rzecz ofiar wypadków i katastrof morskich oraz ich rodzin.

Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie oraz na koszalińskiej nekropolii przeszło 150 wolontariuszy będzie prowadziło zbiórkę na rzecz podopiecznych Fundacji Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

Po raz 12 prowadzona będzie także akcja "Dar Serca", mająca na celu pomoc pacjentom Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. We wtorek około 300 wolontariuszy będzie zbierało pieniądze m.in. na zakup sprzętu medycznego, lekarstwa oraz środków opatrunkowych na nekropoliach w Koszalinie, Sianowie, Mielnie, Biesiekierzu oraz Bobolicach. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • klaun, 2016-11-01 10:55:58

    Dla jednych wyklęci, dla drugich przeklęci, bo na naszym globie, kto jak może kręci!