PARTNER PORTALU
 • BGK

Kwota wolna od podatku: Gminom grozi zapaść finansowa? Samorządowcy alarmują

 • Zbigniew Wąsik    21 kwietnia 2016 - 11:17
Kwota wolna od podatku: Gminom grozi zapaść finansowa? Samorządowcy alarmują

Samorządy chcą rekompensaty utraconych wpływów w związku podwyższeniem kwoty wolnej od podatku. (fot. fotolia)

• Podwyższenie kwoty wolnej od podatku zmniejszy wpływy budżetowe jednostek samorządu terytorialnego.
• Mniejsze dochody gmin to mniejszy komfort życia mieszkańców, a dla ok. 300 gmin zmniejszenie wpływów z PIT może oznaczać zapaść finansową.
Korporacje samorządowe od dawna alarmują, że w ślad za zlecaniem im przez administracje rządową nowych zadań nie idą adekwatne do tego środki finansowe. Teraz sytuacja stała się jeszcze bardziej skomplikowana.

Ubiegłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kwoty wolnej od podatku określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będący realizacją obietnic Andrzeja Dudy z kampanii prezydenckiej, zdaniem Związku Gmin Wiejskich RP, wyrażonym w przyjętym przez Zgromadzenie Ogólne stanowisku, wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza dla osób o niskich dochodach.

Samorządowcy zwracają jednak uwagę, że jeśli ustawa ta zostanie przyjęta w proponowanym przez prezydenta kształcie - a raczej trudno zakładać, że stanie się inaczej - będzie wiązać się z poważnym ubytkiem dochodów budżetowych jednostek samorządu terytorialnego (JST). W ustawie nie przewidziano bowiem odpowiednich mechanizmów rekompensujących te straty.

Dochody JST mniejsze o 6 mld zł

Udział JST w podatku PIT wynosi obecnie 49,64 proc. i jest drugą po subwencji oświatowej pozycją w budżetach samorządów. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku a tym samym mniejsze wpływy z tego tytułu spowodują ubytek dochodów w sektorze publicznym o ok. 15,6 mld zł.

ZGWRP zwraca uwagę, że ustanowione w poprzednich latach ulgi - chociaż niewątpliwie korzystne dla podatników - spowodowały coroczny ubytek dochodów JST o ok. 6 mld zł. Pogłębiło to trudności finansowe samorządów związane z permanentnym przekazywaniem samorządom nowych zadań bez wskazania źródeł ich pokrycia.

- Wszyscy chcemy płacić jak najniższe podatki, ale niższe podatki to mniej pieniędzy dla samorządów a więc mniejsze możliwości realizowania ich zadań. Tak więc niższy podatek powoduje, że pozostaje nam więcej pieniędzy w portfelu ale jednocześnie gminie, w której mieszkamy, zabraknie np. na naprawę kanalizacji, zatrudnienie nauczycieli w szkole, budowę drogi itp. Jakoś więc ten ubytek dochodów powinien być gminie zrekompensowany - przekonywali samorządowcy podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich.

W uzasadnieniu do prezydenckiego projektu jest wprawdzie zawarta sugestia, że ubytki te mogą być zrekompensowane wzrostem wpływów z CIT, VAT i akcyzy. Tyle tylko, że udział samorządów w podatku CIT jest znikomy a w podatku VAT i akcyzie JST w ogóle nie partycypują.

Gminom grozi zapaść finansowa

Około 300 gmin nie posiada żadnej nadwyżki operacyjnej pozwalającej realizować jakiekolwiek cele rozwojowe. Obniżenie wpływów z PIT niechybnie spowoduje ich zapaść finansową.

W stanowisku ZGWRP zwraca uwagę, że samorządy pełnią kluczową rolę realizacji polityki państwa w zakresie oświaty, pomocy społecznej, aktywizacji zawodowej i poprawy komfortu życia swoich mieszkańców, szczególnie tych o najniższych dochodach. Autorzy stanowiska powołują się na art. 167 Konstytucji mówiący o konieczności wskazania źródeł finansowania w związku z zasadą odpowiedniości dochodów samorządu terytorialnego do realizowanych zadań, a także na Europejską Kartę Samorządu Lokalnego.

Zdaniem Związku Gmin Wiejskich RP wraz z podjęciem decyzji o ustawowych ulgach i zwolnieniach w podatkach od osób fizycznych należy jednocześnie uregulować metodologię oceny skutków oddziaływania obniżenia wpływów podatkowych na dochody samorządów, a tym samym na możliwość realizowania przez wspólnoty samorządowe zadań własnych na niezmienionym poziomie jakościowym i ilościowym, w szczególności gmin z obszarami wiejskimi, gdyż te najmocniej odczuwają znaczne i nagłe zmniejszenie ich wpływów budżetowych. Ocenie powinien podlegać także realny wpływ regulacji podatkowych na gospodarkę.

Należy również odpowiednio zwiększyć udział JST w podatku PIT lub przekazać część dochodów budżetu państwa z podatków pośrednich, takich jak VAT czy akcyza w takim stopniu, który rekompensuje planowaną utratę dochodów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (3)

 • wszyscy , 2016-04-24 10:08:32

  ROLNICY tez powinni płacić podatek dochodowy od osób fizycznych PIT - byłyby pieniądze dla samorządów.
 • Wafen SS, 2016-04-23 15:13:25

  Do lubelak: po co porównywać ,ten portal od lat był i będzie długo niemiecki ,dla polaczków kwoty wolnej nie będzie ,my niemieniaszki nie pozwolimy wam na godne życie ,nawet na nie nie zasługujecie
 • lubelak, 2016-04-22 13:28:14

  Od dłuższego czasu śledzę ton artykułów na PS i dochodzę do wniosku, że po dojściu PIS-u do władzy pojawił się Armagedon, jakaś apokalipsa. Artykuły są czystej wody propagandą antyrządową. Z dziennikarstwem mają niewiele wspólnego. Można je porównać z niemieckim Onetem, niemiecką prasą lub niemiecką... prasą polskojęzyczną. Z tego powodu rezygnuję z Portalu Samorządowego, mimo że bardzo interesuję się sprawami gmin.  rozwiń