PARTNER PORTALU
  • BGK

Legnica dorzuci się do żłobków i przedszkoli

  • JS    15 lutego 2017 - 21:40
Legnica dorzuci się do żłobków i przedszkoli
W Legnicy działają cztery żłobki publiczne, opiekujące się łącznie ponad 400 maluchami. (Fot. www.mpips.gov.pl/Anna Wojnar)

Prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski przygotował projekt uchwały, która umożliwi podmiotom niepublicznym, prowadzącym żłobek lub klub dziecięcy, otrzymać na każde zamieszkałe w Legnicy dziecko objęte opieką dotację z budżetu gminy.
Prezydent proponuje dofinansowanie do żłobka w wysokości ok. 300 zł, natomiast do klubu dziecięcego ok. 150 zł za każdy miesiąc opieki. Takie zróżnicowanie wysokości dotacji dla żłobka i klubu dziecięcego wynika z faktu, że zgodnie z art. 22 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, w żłobku dla dzieci objętych opieką do 10 godzin dziennie zapewnia się wyżywienie natomiast w przypadku klubów dziecięcych jedynie opiekę w wymiarze do 5 godzin dziennie.

Jaki jest cel i intencja prezydenckiej propozycji? Udzielanie dotacji podmiotom niepublicznym, sprawi, że opłaty rodziców będą mniejsze. Powinno też spowodować zwiększenie liczby nowych miejsc w żłobkach i klubach dziecięcych. Dotacja będzie też kolejnym elementem polityki prorodzinnej, realizowanej w ramach lokalnego programu „Legnica Przyjazna Rodzinie”. A także zachętą dla drobnych przedsiębiorców, którzy zdecydują się na prowadzenie działalności polegającej na opiekowaniu się dziećmi w wieku do lat 3.

Obecnie w Legnicy funkcjonują tylko trzy niepubliczne kluby dziecięce, opiekujące się pięćdziesiątką dzieci. Prywatny żłobek przy ul. Grabskiego od roku jest zlikwidowany. Nowa inicjatywa prezydenta może zdecydowanie przyczynić się do powstawania nowych placówek, które przyjmą o wiele więcej maluchów pod swą opiekę.

W Legnicy działają cztery żłobki publiczne, opiekujące się łącznie ponad 400 maluchami. Miesięczny koszt utrzymania dziecka wynosi w nich ok. 1.140 zł. Rodzice płacą ok. 300 złotych. Reszta to dotacja miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Realista, 2017-02-27 10:40:21

    Coś mi się wydaje że samorząd zmusza do oszustwa w majestacie prawa. Kto oddaje dziecko do żłobka/przedszkola na 5h ? Chyba tylko osoby niepracujące. Czyli dziecko w klubie 8-9h ale wpis opiewa tylko na 5h.