Lepszy transport publiczny, walka z depopulacją – oto priorytety dla metropolii na Śląsku i w Zagłębiu

  • Michał Wroński
  • 12-09-2017
  • drukuj
O priorytetach, jakie postawi przed sobą pierwszy zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii rozmawiamy z jej pierwszym przewodniczącym, Kazimierzem Karolczakiem.
Lepszy transport publiczny, walka z depopulacją – oto priorytety dla metropolii na Śląsku i w Zagłębiu
Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu związku metropolitalnego w woj. śląskim. (fot. PTWP)

Czytaj: Komunikacja miejska w Polsce 2017. Biedatransport na Śląsku, Warszawa śrubuje rekord

Wspomniał pan o finansach. Podczas dzisiejszej sesji zgromadzenie związku metropolitalnego przyjęło projekt budżet metropolii, na którym zarządowi przyjdzie pracować.

On jest katalogiem otwartym. Został przyjęty bardzo wstępnie, natomiast wypełniony zostanie treścią podczas zarządu i zgromadzenia. Ten przyjęty dziś projekt to nie jest Biblia. Budżety, za zgodą zgromadzenia, można zmieniać.

Jak pan widzi przyszłe relacje metropolii z rządem?

Jestem optymistą w tym zakresie i pierwszy wyciągam rękę. Współpraca z rządem jest bardzo ważna i będę chciał w najbliższym możliwym czasie umówić się na spotkanie z wojewodą. Mam nadzieję, że będziemy mogli merytorycznie porozmawiać o współpracy i o wyzwaniach, które stoją przed metropolią. Rząd Prawa i Sprawiedliwości dopiął coś, co było konieczne do zrobienia i myślę, że wszyscy prezydenci bardzo sobie szanują ten gest. W naszym wspólnym interesie jest to, żeby ten projekt kontynuować z sukcesem.

Wracając jeszcze do dzisiejszego głosowania. Co spowodowało – pana zdaniem – że Andrzej Pilot nie uzyskał wystarczającej liczby głosów, by zasiąść w zarządzie metropolii?

Cały czas był podnoszony wątek partyjności kandydatur i stąd były wątpliwości, które się najmocniej objawiły przy kandydaturze Andrzeja Pilota, będącego obecnie członkiem jednej z partii. Prezydenci najwyraźniej zdecydowali postawić na apolityczność jako na dobro nadrzędne tak, by zarząd miał równy dystans do wszystkich prezydentów, burmistrzów i wójtów, którzy są różnej opcji politycznej, a większość z nich jest niezależna. Łatwiej będzie współpracować z nimi zarządowi, który jest apolityczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Krzysztof Zamasz w zarządzie metropolii?? Czy to ten który był również nagrany w restauracji Sowa i Przyjaciele? Ładny mi apolityczny zarząd! Kumplem Zamasza jest wicemarszałek Michał Gramatyka... No i wszystko jak na dłoni. Układy i układziki kolesiowskie

))), 2017-09-13 12:33:14 odpowiedz

Na depopulacje jednie działają miejsca pracy dobrze wynagradzane, chociaż w 1/3 wysokości wynagrodzeń czołowych "samorządowców" . Natomiast zaklęciami rzeczywistości nie zmienimy.

radadnia, 2017-09-13 10:38:19 odpowiedz

Do MG42: bo to strona GZM a nie Śląsko Zagłębiowskiej Metropolii

oko, 2017-09-13 09:48:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE