PARTNER PORTALU
  • BGK

Leśnicy cały czas walczą ze skutkami sierpniowych wichur. Drewno dużo tańsze

  • PAP/KDS    15 grudnia 2017 - 12:29
Leśnicy cały czas walczą ze skutkami sierpniowych wichur. Drewno dużo tańsze
Do tej pory z lasów zniszczonych przez sierpniowy kataklizm usunięto 1/5 drewna (torun.lasy.gov.pl)

Od sierpnia do połowy grudnia z lasów w obrębie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, które najbardziej dotknęły nawałnice, usunięto tylko jedną piątą powalonych drzew. Uprzątanie potrwa do końca 2018 r., a w nadleśnictwach Rytel i Runowo - do połowy 2019 r.
• Kataklizm na terenie toruńskiej RDLP, obejmującej województwo kujawsko-pomorskie i trzy nadleśnictwa województwa pomorskiego, zniszczył 21,8 tys. ha lasów. 

• W sumie do usunięcia było 5,5 mln m sześc. drewna. Do tej pory leśnicy poradzili sobie z usunięciem jednej piątej połamanych drzew. 

• Szkody wystąpiły w 14 nadleśnictwach, z czego największe w nadleśnictwa: Rytel - 8 tys. ha lasów i 2 mln m sześc., Czersk - 5,1 tys. ha i 900 m sześc., Runowo - 2,2 tys. ha i 600 m sześc., Przymuszewo 1,8 tys. ha i 450 m sześc., Szubin - 1,9 tys. ha i 438 tys. m sześc.

****

Normalnie toruńska RDLP pozyskuje w ciągu roku ok. 2 mln sześc. drewna.

- Według danych na koniec listopada pozyskano 1,155 mln m sześc. drewna. Obecnie w 14 klęskowych nadleśnictwach pracują ekipy 154 zakładów usług leśnych, w tym kilku firm zagranicznych - z Czech i Niemiec - informuje rzecznik RDLP Mateusz Stopiński. Jak dodaje, ze względu na zagrożenia przy usuwaniu złamanych i wywróconych drzew pozyskiwanie drewna w przeważającej części odbywa się maszynowo. Na miejscu pracuje 158 harwesterów, wspieranych przez 151 forwarderów, 205 ciągników i przyczep samozaładowczych do zrywki.

Rzecznik zaznaczył, że kadry Służby Leśnej zostały wsparte dodatkową obsadą, w tym 50 podleśniczymi, aby usprawnić prace porządkowe. Roboty prowadzone są również w soboty.

Prowadzona jest również sprzedaż drewna, zarówno detaliczna opału dla obiorców indywidulanych, jak dla firm - za pośrednictwem portalu aukcyjnego e-drewno i portalu leśno-drzewnego w oparciu o umowy roczne i harmonogramy obioru. Po znacznie niższych cenach niż wcześniej sprzedawane jest drewno na opał. Gałęzie i wierzchołki, które odbiorcy sami przygotowują i wywożą można kupić nawet po 1 zł za 1 m sześc. Tak jest w nadleśnictwie Rytel, gdzie wcześniej sprzedawano je po 30 zł i nadleśnictwie Runowo, gdzie wcześniej było to 17-35 zł.

Z terenów poklęskowych udaje się uzyskiwać stosunkowo dużo drewna wielkowymiarowego (kłód i dłużyc), którego udział stanowi 41 proc. pozyskiwanego drewna.

Po nawałnicach wdrożono system optycznego odbioru drewna. Samochody terenowe mają na dachu zamontowane specjalne urządzenie, pozwalające na pomiar powierzchni stosu drewna w czasie przejazdu wzdłuż niego. Konieczne jest tylko wprowadzenie do systemu długości ułożonego drewna. Zastępuje to długotrwałe mierzenie w sposób tradycyjny. Przeprowadzone testy wskazują, że przy zastosowaniu nowego rozwiązania różnice w porównaniu z metodą tradycyjną wynoszą poniżej 1 proc.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.