PARTNER PORTALU
 • BGK

Leszek Balcerowicz o 500 plus: Pieniędzy nie ma. To wydatki finansowane na kredyt

 • Parlamentarny.pl (GP)/AT    26 czerwca 2017 - 11:09
Leszek Balcerowicz o 500 plus: Pieniędzy nie ma. To wydatki finansowane na kredyt
500 plus to wydatki finansowane na kredyt - mówi Balcerowicz (Leszek Balcerowicz, fot.youtube.com)

Wypowiedzi o 500 plus przypominają cuda czynione przez świętych. Tych pieniędzy nie ma, a rozdajemy pieniądze biednym i bogatym tylko po to by mieli dzieci - mówi ekonomista i były minister Leszek Balcerowicz
• Leszek Balcerowicz krytykuje działania rządu w polityce finansowej.

• Ekonomistę, który jest źle nastawiony do polityki PiS, bulwersuje zwłaszcza wydawanie np. na program 500 plus.

• To skrajna nieodpowiedzialność - mówił w poniedziałek (26 czerwca) szef Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR).

Profesor Leszek Balcerowicz, były minister finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, referował w pierwsze dni wakacji, jak widzi obecną sytuację gospodarcza kraju. W jego ocenie dochodzi do znacznego zachwiania równowagi budżetowej, co może być potencjalnie niebezpieczne dla Polski i jej obywateli, zwłaszcza dla ich portfeli. Ekonomistę irytuje, że politycy opcji rządzącej przekonują o dobrym stanie polskiej sfery finansowej. 

- (Słowa rządzących) to cała masa celowej albo przypadkowej propagandy - przekonywał Leszek Balcerowicz w stacji radiowej "TOK FM". Dla szefa Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) często dokonuje się w retoryce rządzących przekłamania i zrównania pojęć "budżet państwa" i "finanse publiczne" a to nie to samo.

Czytaj też: Program 500 plus: Będą zmiany

Budżet państwa rozumie się jako plan finansowy w oparciu o jaki działają instytucje publiczne. Dla Balcerowicza jest on więc pewnym zarysem i nawet jeśli jest kreowany w oparciu o dobre założenia, nie jest reprezentacją ogółu posunięć rządu. Finanse publiczne natomiast to zasoby pieniężne państwa, czyli procesy gromadzenia i podziału środków publicznych znajdujących się w dyspozycji władz publicznych. Z zasady są szersze niż budżet.

Balcerowicz porównuje słowa rządu o 500 plus do nierealnych przypowieści o świętych.

- Pytanie co kiedy się skończy hossa i szybki rozwój? - pytał dalej Leszek Balcerowicz. Za najmniej odpowiedzialne posuniecie jakiego dopuścił się PiS od 2015 roku, ekonomista uważa nieodpowiedzialne wydawanie funduszy w ramach polityki socjalnej kraju, w tym zwłaszcza 500 plus - To skrajna nieodpowiedzialność - mówił jeszcze ekonomista.

500 plus dla Leszka Balcerowicza to wydatki finansowane na kredyt.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (4)

 • w.potega@neostrada.pl, 2017-06-27 10:05:48

  Ten pan uratował Polskę z zapaści, ale niestety nie ochroniliśmy polskich gospodarczych zasobów. Czy można było? Natomiast zadłużanie Polski jest działaniem nagannym, życiem na koszt wnuków.
 • urzędnik, 2017-06-27 09:42:28

  Temu panu dziękujemy! Już pokazał, jak tworzyć bezrobocie, nędzę obywateli itp.
 • Też Leszek, 2017-06-26 14:24:59

  Do Isk: Balcerowicz stracił wiarygodność nie odcinając się od błędów transformacji. Oczywiście najlepiej by było doić ludzi i pokazywać słupki księgowe. Jakoś nie znam jego obecnej recepty na poprawę życia Polaków, bo oto chyba chodzi w gospodarce. Poprzednia jego reforma poprawiła życie nomenklatur...y i powiązanej z nią SB-cji. Panie Leszku kiedy wreszcie czas na resztę Polaków. Czy budowanie dobrobytu wg pana to kredyty frankowe?  rozwiń