PARTNER PORTALU
  • BGK

Likwidacja gminy Ostrowice. Drawsko Pomorskie protestuje przeciwko połączeniu

  • Piotr Toborek    26 września 2017 - 06:00
Likwidacja gminy Ostrowice. Drawsko Pomorskie protestuje przeciwko połączeniu
Drawsko Pomorskie liczy 17 tys. mieszkańców, Ostrowice ok. 2,5 tys. (fot.wzp)

Są na pewno lepsze wyjścia od tego, które się nam proponuje. To tylko kwestia dobrej woli i chęci poszukania rozwiązania, które będzie do zaakceptowania dla wszystkich - mówi o propozycji przejęcia zadłużonej gminy Ostrowice zastępca burmistrza Drawska Pomorskiego Marek Tobiszewski.
• Myśmy na to nie zasłużyli - mówi wiceburmistrz Drawska o propozycji połączenie jego gminy z zadłużonymi Ostrowicami.

• W Drawsku do 15 października trwają konsultacje społeczne, w których mieszkańcy mają odpowiedzieć na pytanie, czy zgadzają się na przyłączenie Ostrowic.

• Władzie Drawska byłyby skłonne przystać na połączenie pod warunkiem, że długi Ostrowic zostaną wcześniej spłacone. 

 

Jak na dziś wygląda sytuacja Drawska Pomorskiego? Będziecie musieli przejąć zadłużone Ostrowice?

Marek Tobiszewski zastępca burmistrza Drawska Pomorskiego (faktycznie rządzi gminą po tym, jak burmistrz został zawieszony w czynnościach służbowych przez prokuraturę): -  Tak naprawdę dzisiaj niewiele wiemy. Przed nami kolejne spotkanie. Przyjadą do nas Paweł Szefernaker, Sebastian Chwałek, wojewoda zachodniopomorski Krzysztof Kozłowski oraz posłowie Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Golińska i Stefan Strzałkowski. Zobaczymy czego się dowiemy, wcześniejsze nasze rozmowy nic konkretnego nam nie dały.

 

Na koniec rozmów w MSWiA usłyszeliśmy, że rzeczowe i konkretne decyzje będą podejmowane po zakończeniu konsultacji (potrwają do 15 października – red.)  

To dla Was chyba dobrze, bo jak uczy doświadczenie podobnych przypadków, efekt konsultacji wydaje się przesądzony?

- Z tych ankiet, które zostały złożone, to 97 proc. mieszkańców Drawska jest przeciwko przyłączaniu Ostrowic. Zresztą robimy spotkania z mieszkańcami, są ankiety papierowa i internetowa i generalnie wszyscy są oburzeni.

Co mówią mieszkańcy?

- Nie mogą zrozumieć, dlaczego oni mają płacić za błędy innych. Przecież to tak jakby pan miał zapłacić za swojego sąsiada! Wszyscy się tu dziwimy, że nie ma sposobu na spłatę tego długu. W skali państwa te 35 milionów to przecież są symboliczne pieniądze, tym bardziej, że właśnie słyszymy ministra Morawieckiego, który mówi o wielkiej nadwyżce w budżecie.

A przecież nie byłby to jakiś wyjątek, były już różne programy pomocowe, które likwidowały zadłużenie kopalni czy szpitali, a może te pieniądze można by znaleźć przy okazji „Janosikowego”?

Są na pewno lepsze wyjście od tego, które się proponuje. To tylko kwestia dobrej woli i chęci poszukania rozwiązania, które będzie do zaakceptowania dla wszystkich.

Strona rządowa proponuje, że da wam pożyczkę, którą spłacicie długi Ostrowic. To wam nie odpowiada?×
KOMENTARZE (2)

  • w, 2017-10-04 11:20:16

    Do rewident: A jak tam RIO? Nic? Ślepe i bezkarne, jak kocięta.
  • rewident, 2017-10-03 14:19:33

    Te Wasze długi, należy rozliczyć przez biegłego rewidenta księgowego i Prokuraturę a kogo trzeba posadzić aby pracował w pasiaku i odpracował to, co ukradł i zmarnotrawił. Należało przede wszystkim nie brać kredytów i pożyczek w różnej maści złodziejskich firmach kredytowych. Kto to widział aby gmin...a realizowała inwestycje czy nawet cele bieżące biorąc kredyty w firmach typu PROVIDENT gdzie oprocentowanie w skali rocznej wynosiło 70 % i więcej ??? To skandal. Z kieszeni podatnika Rząd, nie powinien dać na oddłużenie tej gminy ani grosza. Wójta i całą złodziejską resztę rozliczyć solidarnie, co do "centa".  rozwiń