PARTNER PORTALU
 • BGK

Likwidacja KWK Kazimierz-Juliusz: Arkadiusz Chęciński pisze list do premier Szydło ws. wsparcia dla Sosnowca

 • PAP/AT    9 marca 2016 - 17:08
Likwidacja KWK Kazimierz-Juliusz: Arkadiusz Chęciński pisze list do premier Szydło ws. wsparcia dla Sosnowca
Według Chęcińskiego "deklaracje złożone mieszkańcom dzielnicy powinny być realizowane niezależnie od tego, jakie ugrupowanie w danej chwili rządzi krajem" (fot.sosnowiec.pl)

• Prezydent Sosnowca przesłał list do premier ws. wsparcia związanego z likwidacją kopalni KWK Kazimierz-Juliusz.
• Chęciński pisze w nim o złożonej deklaracji dotyczącej wsparcia obiecanego przez poprzedni rząd.
• Według prezydenta deklaracje powinny być realizowane niezależnie od tego, jakie ugrupowanie rządzi krajem.
Samorząd Sosnowca poinformował w środę (9 marca), że został przesłany list do premier Beaty Szydło ws. Kazimierza Górniczego i "obietnic składanych przez poprzedni rząd premier Ewy Kopacz w czasie procesu likwidacji ostatniej kopalni w Sosnowcu - KWK Kazimierz-Juliusz". Chęciński pisze w nim o "złożonej przed kilkoma miesiącami deklaracji dotyczącej dofinansowania niezbędnych inwestycji" w Kazimierzu Górniczym.

"Mam nadzieję, że z uwagą i zrozumieniem odniesie się Pani do problemów, jakie pojawiły się w związku z likwidacją ostatniej kopalni węgla kamiennego w Zagłębiu i będziemy mogli zrealizować zaplanowane inwestycje, na które czekają nasi mieszkańcy" - napisał prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński do premier Szydło.

W liście informuje, że władze samorządowe Sosnowca czynią starania, "aby mieszkańcy Kazimierza Górniczego nie poczuli się zmarginalizowani". "Zależy nam na ożywieniu tej części miasta, dlatego uruchomiliśmy program rewitalizacji dzielnicy" - poinformował Chęciński. Powołany został też Zespół ds. Rewitalizacji Dzielnicy Kazimierz Górniczy.

Wskazał, że w planach miasta znalazły się m.in. budowa ogrodu jordanowskiego, do którego realizacji przygotowali "już pełną dokumentację". "Ponadto przygotowujemy się do termomodernizacji budynku szkolnego Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 12, wybudowaliśmy boisko szkolne, a także planujemy wyremontować główne ulice dzielnicy, m.in. Armii Krajowej i Wagową" - napisał prezydent Sosnowca.

Podkreślił, że jednym z kluczowych projektów jest uruchomienie kolejki wąskotorowej oraz zagospodarowanie części terenu po kopalni, "aby zachować pamięć o górnictwie, które jest symbolem regionu". "Wyrażam głębokie przekonanie, iż fakt złożenia deklaracji przez poprzednią ekipę rządową nie wpłynie negatywnie na Pani ocenę dotyczącą konieczności dofinansowania projektów" - napisał w liście.

Według Chęcińskiego "deklaracje złożone mieszkańcom dzielnicy powinny być realizowane niezależnie od tego, jakie ugrupowanie w danej chwili rządzi krajem". "Mam nadzieje, że obietnica złożona mieszkańcom Kazimierza Górniczego będzie dotrzymana zwłaszcza, że pani premier będąc burmistrzem Brzeszcz mierzyła się z podobnymi problemami" - zaapelował w dołączonym do listu komunikacie prezydent Sosnowca.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w środę że pismo wpłynęło do sekretariatu Prezesa Rady Ministrów 7 marca. "Niestety, jest za wcześnie, aby przedstawić dalsze informacje. W niedługim czasie uzupełnimy odpowiedź o los pisma/prośby" - poinformowano.

Ostatnią tonę węgla w Kazimierzu-Juliuszu wydobyto na powierzchnię 29 maja 2015 roku. Była to ostatnia pracująca jeszcze kopalnia węgla kamiennego w Zagłębiu Dąbrowskim. Przez poprzednie lata była spółką zależną Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW). Obecnie należy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

Cała kopalnia ma ponad 32 km wyrobisk - ich likwidacja będzie rozłożona do końca 2016 roku. Po zakończeniu likwidacji dołu - i wyłączeniu wentylatorów oraz pomp - likwidacja powierzchni zakładu przewidziana jest do końca 2018 roku.

Decyzję o likwidacji kopalni poprzedziły liczne protesty górników; dochodziło m.in. do podziemnych protestów w obronie tego zakładu. Ewa Kopacz (PO), premier poprzedniego rządu kilkakrotnie spotykała się z żonami górników. Jedno z ostatnich spotkań odbyło się w połowie ubiegłego roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 12. Rozmawiano m.in. o budowie basenu w dzielnicy. Kobiety, które wzięły udział w tym spotkaniu poinformowały wówczas, że przekazały m.in. pismo z prośbą o sfinansowanie obiektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.