PARTNER PORTALU
  • BGK

Limanowa chce przesiedlić rodziny romskie do sąsiedniej gminy. Burmistrz i mieszkańcy się buntują

  • MN    2 stycznia 2017 - 10:19
Limanowa chce przesiedlić rodziny romskie do sąsiedniej gminy. Burmistrz i mieszkańcy się buntują
RPO pisze, że przymusowe przesiedlenie rodzin romskich do sąsiedniej gminy może być niezgodne z prawem. (fot. UM Limanowa)

• Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie rodzin romskich, które mają być przesiedlone z Limanowej (woj. małopolskie) do sąsiedniej gminy Czchów.
• Władze Limanowej skorzystały z rządowej dotacji na poprawę warunków życia społeczności romskich. Co zrobiły? Kupiły im dwie nieruchomości, ale poza swoją gminą. 
• Władze Czchowa nie chcą Romów u siebie. Burmistrz zakazał zasiedlenia nieruchomości przeznaczonej dla rodzin.
Rzecznik Praw Obywatelskich złożył pozew o pozbawienie wykonalności tytułów wykonawczych i zawieszenie postępowania egzekucyjnego w sprawie rodzin romskich, które decyzją burmistrza mają być przesiedlone do sąsiedniej gminy.

Sprawa dotyczy kilku rodzin romskich, które zamieszkują pustostan w Limanowej. W 2015 r. gmina Limanowa uzyskała z rządowego Programu integracji społeczności romskiej w Polsce dotację na zadania związane z poprawą warunków, w jakich żyją limanowscy Romowie. Korzystając z tej dotacji gmina zakupiła dla kilku rodzin romskich dwie nieruchomości, obie poza swoim terenem. Jedna z nich znajduje się w Czchowie. Część rodzin romskich nie chce jednak opuścić miasta, głównie w obawie przed niechętnym przyjęciem w nowym miejscu zamieszkania.

Niestety, jak czytamy w komunikacie Rzecznika Praw Obywatelskich - kolejne wydarzenia pokazały, że obawy Romów mogą być uzasadnione. Decyzja o zakupie domu dla rodziny romskiej w Czchowie wywołała protesty mieszkańców, w konsekwencji czego burmistrz Czchowa wydał zarządzenie porządkowe bezwzględnie zakazujące zasiedlania tych nieruchomości.

Czytaj też: Powiększenie Opola: Głodujący czekają na przedstawicieli rządu

Zarządzenie to zostało zakwestionowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich, który przystąpił do postępowania toczącego się przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Krakowie ze skargi Wojewody Małopolskiego. Sprawa nie została dotychczas rozstrzygnięta. Pomimo tego władze Limanowej dążą do przesiedlenia Romów w drodze egzekucji złożonych przez nich oświadczeń woli.

Czytaj : Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie Romów. Wójtowie są uprzedzeni?

W pozwie o pozbawienie wykonalności tytułów wykonawczych rzecznik zwraca uwagę, że obowiązujące (choć kwestionowane) zarządzenie porządkowe burmistrza Czchowa uniemożliwia obecnie skuteczne przeprowadzenie egzekucji.

Czytaj tez: 16,5 mln zł dla mniejszości narodowych i etnicznych

Rodziny romskie eksmitowane z dotychczasowego miejsca zamieszkania nie będą mogły wprowadzić się do nowego mieszkania, a w konsekwencji pozostaną bez dachu nad głową.

Co więcej, w ocenie rzecznika, przedstawione rodzinom romskim umowy o użyczenie nieruchomości nie odpowiadają pierwotnym założeniom programu i nie chronią w sposób wystarczający ich praw jako lokatorów.

Przypomnijmy, że z rodzinami romskimi zmagał się również Wrocław. W lipcu 2015 r. w tym mieście rozebrano cztery baraki, które zamieszkiwało około 10 Romów. Decyzja ta spotkała się z krytyką m.in. stowarzyszeń pomagającym Romom w Polsce. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.