PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź. Dopalacze: Szukają nowych sposobów na walkę z używkami

  • pt    9 listopada 2016 - 14:25
Łódź. Dopalacze: Szukają nowych sposobów na walkę z używkami
Łódź ma pomysł na uderzenie w firmy, które sprzedają dopalacze (fot.rynekaptek.pl)

• Łódź - miasto, w którym problem dopalaczy jest szczególnie widoczny, szuka kolejnych metod uniemożliwiających handel używkami na swoim terenie.
• Do tej pory miasto walczyło z właścicielami nieruchomości wynajmującymi lokale handlarzom dopalaczy, teraz chce bezpośrednio uderzyć w sprzedawców.
- Mamy nowy pomysł uderzenia w firmy, które sprzedają dopalacze. Przygotowaliśmy projekt pozwu, który może być skierowany przeciwko sprzedawcy. Chodzi o to, że wprowadza on konsumenta w błąd co do działania produktu - powiedział pełnomocnik ds. walki miasta z dopalaczami mec. Jarosław Stasiak z biura prawnego UMŁ.

Miasto opracowało konstrukcję prawną w porozumieniu z Miejskim Rzecznikiem Praw Konsumentów. Będzie też służyć pomocą prawną. Jeśli ktoś, kto zawarł taką umowę sprzedaży lub rodzice poszkodowanych dzieci chcieliby dochodzić prawa na tej drodze, to można się zgłosić do urzędu.

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii

Łódzki magistrat podjął też prace nad projektem zmiany uchwały o przeciwdziałaniu narkomanii. Obecnie konsultowane są propozycje i uwagi z tym związane we współpracy m.in. z policją, Sanepidem, Strażą Miejską.

- Kierujemy także wystąpienie do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o wszczęcie postępowania administracyjnego z urzędu przeciwko sprzedawcom dopalaczy. Chcemy, żeby prezes UOKiK wszczął postępowanie o naruszenie zbiorowych interesów konsumentów. Chodzi o to, że produkty określane mianem dopalaczy zawierają błędne oznaczenia, bo albo wadliwy jest proces sprzedaży, gdy sprzedawca wprowadza w błąd konsumenta co do rzeczywistych właściwości produktu. Albo też nieprawidłowa jest etykieta, która też wprowadza w błąd konsumenta co do działania produktu - poinformował mec. Sebastian Bohuszewicz.

Ten mechanizm został podpatrzony we wcześniejszych działaniach prezesa UOKiK. Był on wykorzystywany m.in. przeciwko bankom w przypadku tzw. polisolokat, gdy banki niewłaściwie oferowały swoje produkty.

Kontrolowany zakup

UOKiK może nałożyć na sprzedawców wysokie kary finansowe. W tym postępowaniu pomocne mają być materiały zebrane przez łódzki urząd czy udostępnione przez Sanepid, ale UOKiK dysponuje też dodatkowym narzędziem - instytucją tzw. tajemniczego klienta i kontrolowanego zakupu. Taki zakup może być dowodem w postępowaniu administracyjnym.

- Z poziomu walki z właścicielami nieruchomości miasto przechodzi na poziom bezpośredniej walki ze sprzedawcami i szuka wciąż nowych rozwiązań - powiedział pełnomocnik ds. walki miasta z dopalaczami Jarosław Stasiak.

Wadze Łodzi chwytają się wszystkich możliwych sposobów, aby nie dopuścić do sprzedaży dopalaczy w ich mieście. Były już karawany stojące przed sklepami z doplaczami, remonty chodników robione tak, żeby do sklepów z „legalnymi narkotykami” nie można było się dostać.

Decydowano się także na pozwy sądowe. Skierowane nie w sprzedawców, ale właśnie właścicieli lokali, w których mieszczą się sklepy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.