PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: Dwa projekty dla zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem. Ruszą w marcu

  • PAP/AT    20 stycznia 2016 - 18:38
Łódź: Dwa projekty dla zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem. Ruszą w marcu
Dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej Piotr Bors i wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela (fot.uml.lodz.pl)

• Łódź przygotowała projekty "OdNowa" i "Pomysł na siebie" skierowane do osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem.
• Projekty realizowane będą z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta i Caritas.
• Jako pierwsze rekrutowane będą osoby zainteresowane zmianą sposobu życia.
"Z początkiem marca 2016 r. ruszają w Łodzi dwa projekty skierowane do osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym - "OdNowa" i "Pomysł na siebie". Oba dofinansowane będą z pieniędzy Unii Europejskiej" - poinformował wiceprezydent miasta Tomasz Trela.

Projekty realizowane będą przez miasto wspólnie z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta w Łodzi i Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Ich koszt to ponad 2 mln zł.

Jak poinformowano na środowej konferencji prasowej, głównym celem projektu "OdNowa" jest aktywizacja społeczno-zawodowa 50 osób bezdomnych zamieszkałych w łódzkich placówkach Towarzystwa. Ma to się odbywać poprzez m.in. doradztwo zawodowe, zajęcia edukacyjne, szkolenia, staże zawodowe i pośrednictwo pracy.

Czytaj też: Ponad 300 mln zł z Unii Europejskiej dla łódzkich gmin na aktywizację zawodową

Zdaniem Beaty Pancernej-Wójcik z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta już teraz widać u wielu osób, że chcą zmian w swoim życiu. "Chcą się kształcić, nabierać nowych kompetencji, zmienić zawód. I my chcemy im w tym pomóc" - powiedziała.

Realizatorzy projektu, który ma trwać do końca czerwca przyszłego roku liczą, że po jego zakończeniu prace podejmie minimum 11 osób.

Z kolei projekt "Pomysł na siebie", którego realizatorem jest Caritas Archidiecezji Łódzkiej ma trwać do końca października 2017 roku. Jego głównym celem jest "podniesienie kompetencji społecznych i kwalifikacji zawodowych". Zakłada on wsparcie dla 72 osób w wieku od 18 do 67 roku życia, m.in. poprzez warsztaty, kurs komputerowy, szkolenia zawodowe, czteromiesięczne staże zawodowe, doradztwo zawodowe, psychologiczne i pośrednictwo pracy.

W pierwszej kolejności trzeba będzie zrekrutować osoby, które są zainteresowane zmianą swojego sposobu życia, a potem poprzez indywidualna pracę z nimi pomóc im powrócić na rynek pracy.

Zdaniem dyrektora łódzkiego Caritas księdza Andrzeja Partyki "najważniejsze jest to, aby przekonać te osoby, by chciały w ogóle podjąć takie działania". Jak mówił nie ukrywa, że to jest największa bariera, ale kiedy się uda ją pokonać - to jego zdaniem - efekt może być "bardzo owocny".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.