PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź i półwysep Westerplatte polskimi kandydatami do Znaku Dziedzictwa Europejskiego

  • PAP/JS    31 stycznia 2017 - 20:34
Łódź i półwysep Westerplatte polskimi kandydatami do Znaku Dziedzictwa Europejskiego
Łódź została doceniona za "unikalny wielokulturowy i wielonarodowy charakter, jej dynamiczny rozwój na przestrzeni ostatnich lat oraz potencjał promocyjny". (fot.uml.lodz.pl)

• Miasto Łódź i półwysep Westerplatte są polskimi kandydatami do otrzymania Znaku Dziedzictwa Europejskiego - poinformowało MKiDN.
• W uzasadnieniu podkreślono "wielokulturowy i wielonarodowy charakter" miasta oraz rolę, jaką odegrało Westerplatte w historii.
Znak Dziedzictwa Europejskiego jest przyznawany obiektom, które odegrały znaczącą rolę w kulturze i historii Europy oraz w tworzeniu Unii Europejskiej.

W tym roku do krajowego etapu selekcji zgłoszonych zostało 15 obiektów w tym m.in. - Gniezno, Góra św. Anny, Park Mużakowski, Uniwersytet Jagielloński, założenie zamkowe w Kędzierzynie-Koźlu, Zamek w Lidzbarku Warmińskim.

Zostały one poddane pod głosowanie na stronach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także ocenione przez Komitet ds. Znaku Dziedzictwa Europejskiego. Ostateczną rekomendację otrzymały dwa miejsca, które "w największym stopniu odpowiadają kryteriom określonym przez Unię Europejską i są to: Łódź - wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego oraz Półwysep Westerplatte" - napisano na stronie ministerstwa.

Łódź została doceniona za "unikalny wielokulturowy i wielonarodowy charakter, jej dynamiczny rozwój na przestrzeni ostatnich lat oraz potencjał promocyjny".

"W rezultacie gwałtownego rozwoju urbanistycznego i przemysłowego miasta w XIX i XX wieku oraz dzięki wyjątkowej różnorodności etnicznej oraz religijnej jego obywateli, współczesny krajobraz kulturowy Łodzi silnie wyróżnia się na tle innych miast europejskich" - wskazano w uzasadnieniu.

Komitet ds. Znaku Dziedzictwa Europejskiego podkreślił, że przez lata miasto "pozostawało fenomenem", którego skład etniczny tworzyły cztery narodowości: Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie. "Pomimo tak dużego zróżnicowania narodowościowego, religijnego i kulturowego mieszkańców miasta, Łódź przełomu XIX i XX wieku cieszyła się reputacją miasta wolnego od ksenofobii" - zaznaczono.

Przedstawiciele Komitetu zwrócili uwagę, że w tym kontekście historia Łodzi silnie nawiązuje do podstawowych wartości Unii Europejskiej, takich jak poszanowanie praw człowieka, w tym praw mniejszości, niedyskryminacja, tolerancja, sprawiedliwość oraz solidarność. "Siłą kandydatury Łodzi jest również fakt, iż od wielu lat miasto konsekwentnie nawiązuje do swojej tożsamości, budowanej w XIX i XX wieku, co znajduje odzwierciedlenie w licznych inicjatywach o charakterze artystycznym, kulturalnym i społecznym" - napisano.

W uzasadnieniu decyzji, dotyczącej rekomendowania półwyspu Westerplatte, Komitet ds. Znaku Dziedzictwa Europejskiego podkreślił, "wartość symboliczną obiektu oraz rolę, którą odegrał on w historii Europy i Świata". "Obrona Westerplatte jest bezdyskusyjnym symbolem bohaterstwa oraz patriotycznego poświęcenia na rzecz obrony integralności terytorialnej, niepodległości politycznej państwa oraz jego suwerenności" - podkreślono.

Członkowie Komitetu byli zgodni, iż ewentualne przyznanie Znaku Dziedzictwa Europejskiego Westerplatte, może w znaczący sposób przyczynić się do zwiększania świadomości Europejczyków, w odniesieniu do jednego z "najtragiczniejszych okresów w historii kontynentu". "Westerplatte, jako niezwykle istotny element polskiego dziedzictwa, zasługuje w tym kontekście na szeroką promocję w Unii Europejskiej" - uzasadniono.

Zadaniem rekomendowanych obiektów jest teraz opracowanie wniosków zgłoszeniowych, które zostaną przedłożone Komisji Europejskiej i będą konkurowały z obiektami zgłoszonymi przez pozostałe państwa.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.