PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź. Jak zatrzymać młodych w mieście

  • pt    15 listopada 2017 - 17:33
Łódź. Jak zatrzymać młodych w mieście
W Łodzi rozpoczyna się kolejna edycję programu "Mieszkanie komunalne dla zdolnego studenta i absolwenta" (fot.lodz.pl)

Rada Miejska Łodzi przyjęła uchwałę, w której wskazała dziesięć lokali przeznaczonych dla studentów i absolwentów. Program ma pozwolić zatrzymać w mieście najzdolniejszych młodych ludzi.
• Program jest skierowany do studentów ostatniego roku oraz absolwentów łódzkich uczelni wyższych, którzy w momencie składania wniosku nie ukończyli 30 roku życia.

• Kandydaci muszą mieć rekomendację rektora.

• To kontynuacja programu; w poprzednich edycjach wynajętych zostało 60 mieszkań, a ubiegało się o nie blisko 420 chętnych.

W Łodzi rozpoczyna się kolejna edycję programu "Mieszkanie komunalne dla zdolnego studenta i absolwenta". W tej edycji czeka na nich 10 mieszkań w budynkach wyremontowanych w ramach programu "Mia100 Kamienic".

Jak mówi Bogusława Kolis, dyrektor Biuro Gospodarki Mieszkaniowej UMŁ, od 20 listopada do 8 grudnia zainteresowani młodzi ludzie będą mogli składać swoje wnioski do Zarządu Lokali Miejskich.

Przygotowane przez ZLM dokumenty uczestników konkursu trafią w styczniu 2018 r. pod obrady Komisji Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Rady Miejskiej w Łodzi. Komisja dokona wyboru 10 studentów lub absolwentów, którzy będą mogli wynająć mieszkanie. Nowi lokatorzy będą mogli wprowadzać się do mieszkań w pierwszym kwartale 2018 r.

Wśród mieszkań czekających na uczestników tegorocznej edycji programu są zarówno niewielkie lokale (ok. 25 mkw.), jak również większe (do 83 mkw.). Mieszkania mają od jednego do 3 pokoi, aneks kuchenny lub kuchnię oraz wszystkie media. 

Piotr Siedlecki, zastępca dyrektora Biura Gospodarki Mieszkaniowej UMŁ, przypomniał, że w poprzednich edycjach konkursu wynajętych zostało 60 mieszkań, a ubiegało się o nie blisko 420 chętnych.

Umowy zawierane są ze studentami i absolwentami na czas trwania stosunku pracy, a posiadanie umowy o pracę jest warunkiem kontynuowania najmu przez kolejny rok.

 Istnieje możliwość zmiany tej umowy na umowę na czas nieokreślony, ale dopiero po 10 latach – decyzja należy do Komisji Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej Rady Miejskiej.

- Jednym z celów programu jest zatrzymanie w Łodzi młodych ludzi, którzy zdobyli tu wykształcenie - dodał dyrektor Piotr Siedlecki.

W poprzednich czterech edycjach miasto wynajęło 61 mieszkań dla studentów i absolwentów. Do dziś są one wynajmowane przez te same osoby.

Miasta się wyludniają

Serwis Polska w Liczbach przygotował na podstawie danych GUS zestawienie najbardziej wyludniających się miast w Polsce..

Autorzy rankingu podkreślają, że problem spadku mieszkańców dotyczy większości miast w Polsce i  można znaleźć trzy powody dla takiej sytuacji: migracje ludzi na obszary podmiejskie, ujemny przyrost naturalny oraz emigracje zagraniczne.

Najbardziej wyludniającym się miastem jest Władysławowo (woj. pomorskie), gdzie populacja spadła o 31,7 proc.  W 2002 r. Władysławowo zamieszkiwało ponad 14,5 tys. osób, a w 2016 r. – 10 tysięcy.

Jeśli spadkowy trend się utrzyma (a wszystko na to wskazuje), szereg miast może stracić miano dużego miasta, czyli takiego, które zamieszkiwane jest przez 100 tysięcy mieszkańców lub więcej. Jako przykład autorzy rankingu podają Legnicę (populacja w 2016 r. wyniosła 100 769 osób i jest to spadek o 5,7 proc.) oraz Kalisz (populacja 102 575, spadek o 6,2 proc.).

Inne miasta powyżej 100 tys. osób, które znalazły się w pierwszej setce rankingu najszybciej wyludniających się miast, to: Bytom (18. miejsce), Łódź (21.), Sosnowiec (22.), Gliwice (34.), Zabrze (35.), Częstochowa (40.), Opole (70.), Katowice (71.), Tarnów (85.).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.