PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź. Milion złotych na in vitro

  • pt    11 stycznia 2018 - 18:14
Łódź. Milion złotych na in vitro
Pomimo zawirowań na poziomie krajowym miejski program in vitro nie jest zagrożony (fot. fotolia)

W Łodzi rozpoczął się nabór wniosków do miejskiego programu in vitro na rok 2018. W tym roku miasto przeznaczy także dodatkowe środki finansowe na ofertę Miejskiego Centrum Medycznego im. L. Rydygiera dla łódzkich rodzin, które bezpłatnie lub za niewielką opłatą skorzystać mogą z usług Poradni Laktacyjnej, Poradni Psychologii Prokreacji, Gabinetu Fizjoterapii Uroginekologicznej i Szkoły Rodzenia.
  • Dzięki łódzkiemu in vitro urodziło się już 40 dzieci.
  • W tym roku do programu przystąpić może ok. 200 par starających się o potomstwo.
  • Na realizację programu miasto przeznaczyło 1 mln zł.

Aby skorzystać z programu, należy zgłosić się do jednego z jego realizatorów, czyli Centrum Medycznego Salve Medica lub Kliniki Leczenia Niepłodności Gameta. Lekarz po zapoznaniu się z dokumentacją medyczną wystawia parze wniosek i kwalifikuje do udziału w programie. Procedura formalna odbywa się pomiędzy realizatorem a urzędem miasta. 

Maksymalne dofinansowanie zabiegu wynosi 5 tys. zł. Na realizację programu miasto przeznaczyło 1 mln zł.

Czytaj też: Gdańsk podpisał umowy na realizację in vitro

Adam Wieczorek, przewodniczący  Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi zapewnia, że pomimo zawirowań na poziomie krajowym miejski program in vitro nie jest zagrożony i dobrze funkcjonuje, dlatego nie należy podejmować pochopnych decyzji.

- Tak jak obiecaliśmy wszystkim łodzianom, w momencie, gdy zgłosi się większa ilość par, a z bieżącego budżetu na program in vitro zabraknie pieniędzy, to momentalnie uruchomimy dodatkowe środki finansowe - podkreśla.

Poza miejskim programem in vitro dla Łodzi, przy wsparciu finansowym magistratu, Miejskie Centrum Medyczne im. L. Rydygiera realizuje cztery zadania zapewniające wsparcie rodzicom oraz parom starającym się o dzieci. Chętni skorzystać mogą z darmowej Poradni Laktacyjnej, która zapewnia fachową i profesjonalną opiekę doświadczonej położnej lub bezpłatnie umówić się na konsultacje z fizjoterapeutą, który udzieli pomocy pacjentkom z problemami uroginekologicznymi.

Specjalistyczną pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną w zagadnieniach związanych z porodem, trudnościami z poczęciem dziecka i prokreacją zapewnia Poradnia Psychologii Prokreacji.  Koszt wizyty w poradni wynosi symboliczne 10 zł.

Urząd miasta dofinansował także działającą w ramach Miejskiego Centrum Medycznego im. L. Rydygiera Szkołę Rodzenia, która dzięki dodatkowym środkom jest najtańszą szkołą dla przyszłych rodziców na terenie miasta oferującą cykl sześciu spotkań w systemie zarówno tygodniowym, jak i w weekendy.

- Tworzymy nowe rozwiązania tam, gdzie brakuje działań ze strony rządu i NFZ, bo uważamy, że pewne zadania powinny być finansowane ze składki zdrowotnej i środków Narodowego Funduszu Zdrowia - tłumaczy Adam Wieczorek.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.