PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź: MS apeluje o wzmocnienie ochrony w sądach z powodu zdarzenia w Sądzie Rejonowym

  • PAP    22 sierpnia 2016 - 19:32
Łódź: MS apeluje o wzmocnienie ochrony w sądach z powodu zdarzenia w Sądzie Rejonowym

Budynek Sadu Rejonowego Łódź-Śródmieście (Fot. Zorro2212/Wikimedia, lic. CC-BY-3.0)

Ministerstwo Sprawiedliwości zwróciło się do wszystkich prezesów sądów apelacyjnych o wzmocnienie ochrony osób przebywających na terenie sądów i dokładniejszą kontrolę przedmiotów wnoszonych do sądowych budynków.
Apel ma związek ze zdarzeniem, do którego doszło w poniedziałek (22 sierpnia) rano w budynku Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia, gdzie oczekujący na rozprawę mężczyzna oblał kwasem siarkowym kobietę - oskarżycielkę posiłkową w jego sprawie.

O swojej decyzji Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało w komunikacie przesłanym do PAP. Potwierdzono w nim, że kwas siarkowy został wniesiony na teren sądu w szklanym słoiku, z zakrętką wykonaną z tworzywa sztucznego i dlatego nie został wykryty przez pracowników ochrony za pomocą wykrywacza metalu.

MS w piśmie przesłanym do prezesów sądów apelacyjnych poinformowało o zdarzeniu w Łodzi, uczulając ich na możliwość wniesienia niebezpiecznej substancji w ten sposób. Zwróciło też uwagę, że dokładna kontrola osób wchodzących na teren sądu winna zapobiec takiemu zdarzeniu.

- W tym wypadku rodzaj sprawy (stalking) powinien spowodować wzmożoną czujność i uzasadniał dokładniejsze niż standardowe sprawdzenie oskarżonego przy wchodzeniu do sądu, jak też ewentualne wprowadzenie monitoringu służb ochrony zarówno przed salą, jak i na sali rozpraw - napisano w komunikacie resortu.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że 50-latek podszedł do siedzącej przed salą rozpraw 39-letniej kobiety, występującej w tym samym postępowaniu i oblał jej twarz żrącą substancją. Pokrzywdzona trafiła do szpitala. Rozprawa miała dotyczyć nękania tej kobiety. Zaraz po zdarzeniu na miejscu pojawili się policjanci z wydziału konwojowego, którzy zatrzymali 50-latka. Miał w organizmie 0,5 promila alkoholu. Mężczyzna po wytrzeźwieniu zostanie przesłuchany. Grozić mu może kara do 10 lat więzienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.