PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź. Nowoczesna przedstawiła swoje założenia

  • PAP/AH    10 kwietnia 2018 - 15:01
Łódź. Nowoczesna przedstawiła swoje założenia
"11 konkretów dla łodzian" to zbiór projektów, których realizacja - według działaczy Nowoczesnej - jest potrzebna miastu i jego mieszkańcom. (fot. facebook.com/nowoczesna.lodzkie)

Łódzka Nowoczesna przedstawiła we wtorek listę "11 konkretów dla łodzian", w których zawarła swoje założenia programowe związane ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Znalazły się na niej zagadnienia, które w trakcie konsultacji wskazali sami mieszkańcy Łodzi.
- Nasz program krajowy i dla Łodzi został skonstruowany w ramach szerokich konsultacji społecznych; od dwóch lat spotykaliśmy się z łodzianami z każdej dzielnicy miasta i rozmawialiśmy o ich potrzebach, a w ciągu ostatnich dwóch miesięcy program został dopracowany i tak powstało "11 konkretów dla łodzian", które są wyborem z kilkudziesięciu punktów dotyczących różnych obszarów tematycznych zgłoszonych w czasie konsultacji - podkreślił na wtorkowej (10.04) konferencji prasowej przewodniczący łódzkiej Nowoczesnej Marcin Gołaszewski.

"11 konkretów dla łodzian" to zbiór projektów, których realizacja - według działaczy Nowoczesnej - jest potrzebna miastu i jego mieszkańcom; do ich stworzenia przyczyniły się spotkania i dyskusje ze środowiskami m.in. seniorów, przedsiębiorców, ludzi kultury, edukacji i ekologami.

Wśród propozycji Nowoczesnej znajduje się m.in. stworzenie Oazy Miasta - z kompleksem zieleni i fontann - na pl. Dąbrowskiego, zazielenienie ekranów dźwiękochłonnych, zakup co najmniej 50 autobusów elektrycznych i hybrydowych do 2020 r. Partia chce zapewnić w Łodzi dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej poprzez wyznaczenie w miejskim szpitalu całodobowego dyżuru lekarza, u którego dostępne będą recepty na żądanie.

W szkołach Nowoczesna ma zamiar wprowadzić dodatkowe zajęcia z wiedzy o regionie, konstytucjonalizmie i przeciwdziałaniu dyskryminacji. Partia chce znaleźć pieniądze na podwyżki dla pracowników kultury, planuje też uruchomienie programu "365 mikrograntów" na cele kulturalne.

Zapewnione ma zostać wsparcie dla seniorów oraz powstać program "Demografia 2050".

Nowoczesna chciałaby upublicznić, np. w postaci skanów, faktury opłacane przez Urząd Miasta Łodzi i jego jednostki. Sam urząd miałby stać się przyjazny dla obcokrajowców, a wszystkie wprowadzone przez niego dotychczas karty - jak np. Karta Seniora, Karta Dużej Rodziny, bilety miesięczne na komunikację miejską i karty biblioteczne - miałby zostać połączone w jedną spersonalizowaną "Kartę Łódzką".

Jak zapewnił Gołaszewski, założenia programowe z listy "11 konkretów" zostaną na pewno zrealizowane, dzięki konsekwencji działaczy Nowoczesnej, której przykładem są niedawne działania związane z powołaniem rady ds. cudzoziemców.

- Ze względu na wzrastającą w Łodzi liczbę studentów, przedsiębiorców i turystów z zagranicy apelowaliśmy o powołanie rady ds. cudzoziemców, aby zwiększyć bezpieczeństwo i pokazać, że zależy nam na obcokrajowcach odwiedzających nasze miasto. Dzięki współpracy z ruchami miejskimi i radnymi łódzkimi rada zostanie powołana do czerwca tego roku - dodał.

Jak zaznaczył, obecnie prowadzone są rozmowy na temat ewentualnego wspólnego startu w wyborach Nowoczesnej i PO w Łódzkiem.

- Porozumienie dotyczące sejmików zostało zawarte centralnie i ono obliguje struktury Nowoczesnej i PO do wspólnego wystawienia list do sejmików wojewódzkich. Co do rady miejskiej i kandydatów na prezydenta, mamy jeszcze chwilę czasu; rozmowy trwają i nie możemy powiedzieć, jaki będzie ich wynik - zaznaczył.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Edd, 2018-04-10 19:16:59

    To jest jakaś kpina. Gdzie tu są postulaty ludzi? Co ma wspólnego większość tych punktów do życia Łodzian? Jeżeli chodzi o moje odczucia co by się musiało zmienić abym szczęśliwie mieszkał to. 1 Komunikacjia miejska (punktóalność i szybkość), 2 smog( dopłaty na termodernizacje i piece dla mieszkańcó...w, autobusy elektryczne - to się akurat zgadza, kontrola skupów węgla. 3 więcej zieleni. Oczywiście nie chodzi mi o więcej miejsca do zieleni. Więcej drzew, krzaki ale bez przesady żadnych roślin za 1000zł. 4 porządek ład przestrzenny usunięcie zniszczonych niekąpletnych płotów, usunięcie nieużywanych drewnianych komórek, wyrównanie terenu zasilanie trawy i jej zabezpieczenie przed deptakiem/ samochodami. I co ? Są pomysły politykę trzeba wywalić do kosza.  rozwiń
  • adam, 2018-04-10 16:20:05

    11 razy smooooog