PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź stawia na seniorów. Zyskali rzecznika oraz Centrum Aktywności

  • KDS    5 stycznia 2018 - 15:20
Łódź stawia na seniorów. Zyskali rzecznika oraz Centrum Aktywności
Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora powstanie na Widzewie (fot. UMŁ)

Celina Maciejewska, łódzka społeczniczka i wolontariuszka, została powołana na funkcję rzecznika do spraw seniorów. Na Widzewie rusza Centrum Zdrowego Aktywnego Seniora.
  • Nowo powołana rzecznik ds. seniorów może pochwalić się sporym doświadczeniem w pracy na rzecz osób z dużym doświadczeniem życiowym.
  • Na Widzenie powstanie pierwsze Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora.
  • CZAS będzie pełnić równocześnie funkcje miejsca spotkań edukacyjnych, rekreacyjnych, towarzyskich, jak również kawiarenki internetowej oraz świetlicy.

Maciejewska od roku 2010 była zaangażowana w działania na rzecz lokalnej społeczności, w Fundacji „Dom w Łodzi”. W roku 2012 współpracowała przy tworzeniu fundacji Subvenio, zajmującej się wspieraniem prawnym i psychologicznym mieszkańców woj. łódzkiego oraz edukacją cyfrową seniorów i osób bezrobotnych.

W tym samym czasie pracowała przy projektach stowarzyszenia „Miasta w Internecie” oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, mających na celu wyszkolenie grupy latarników cyfrowych dla seniorów. Do dziś, w województwie łódzkim ponad 5 tyś. osób 60+ skorzystało ze szkoleń komputerowych.

Dodatkowo Maciejewska współtworzyła także Łódzki Telefon Życzliwości, który działa od marca 2014.

- Była to wspólna inicjatywa Fundacji Subvenio i Zespołu ds. Seniorów UMŁ. Oprócz poradnictwa specjalistycznego, telefon angażuje również seniorów wolontariuszy, którzy wspierają rówieśników życzliwą rozmową, poświęcają swój czas i sami stają się aktywniejsi - przypominają urzędnicy. 

Związana była także z Pracownią Aktywnych w CH Sukcesja, gdzie dzięki wsparciu lokalnego biznesu i z pomocą wolontariuszy realizowane są: lektoraty językowe, warsztaty komputerowe, gimnastyka umysłu, joga i zajęcia artystyczne.

Maciejewska będzie miała za zadanie m.in. inicjowanie różnych form wsparcia oczekiwanych przez osoby 60+, konsultowanie projektów skierowanych do seniorów, edukowanie ich pod kątem zmian w cyfryzacji, działanie interwencyjne czy współpraca z instytucjami publicznymi, NGO, biznesem na rzecz seniorów. Będzie skupiał się również na promowaniu łódzkich "Senioraliów". 

Warto zaznaczyć, że biuro rzecznika znajduje się w wydziale zdrowia i spraw społecznych UMŁ (ul. Zachodnia 47, pok. 22 - od lutego pok. 128), tel. 42 638 47 34. Kontakt z nią będzie możliwy w następujące dni: pon. 8:00–16:00, wt. 9:00–17:00, czw. 8:00–12:00.

Dodatkowo starsi mieszkańcy Łodzi zyskają wyjątkowe miejsce do spędzania czasu. W Miejskim Centrum Medycznym Widzew przy ul. Szpitalnej 6 powstanie pierwsze Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. 

- To kolejny projekt wydziału zdrowia i spraw społecznych, który ma pomóc w aktywizacji społecznej osób starszych w miejscu ich zamieszkania - tłumaczą urzędnicy. Jak dodają, ideą projektu jest utworzenie w miejskiej przychodni punktu, który będzie pełnić równocześnie funkcje miejsca spotkań edukacyjnych, rekreacyjnych, towarzyskich, jak również kawiarenki internetowej oraz świetlicy.

CZAS będzie działał 5 dni w tygodniu w godzinach pracy przychodni. W wybranych terminach będą odbywać się w nim wykłady, prelekcje zdrowotne oraz kursy komputerowe. W czasie wolnym od zajęć do dyspozycji seniorów będą komputery, gry planszowe, czasopisma, książki oraz kawa i herbata.

W Centrum działać będzie również Łódzki Telefon Życzliwości, który poszerzy obecną działalność. - Docelowo chcemy rozwinąć w CZAS ideę wolontariatu, w ramach którego wolontariusze 60+ będą zachęcać odwiedzających do podejmowania różnych form aktywności oraz wyposażać ich w wykazy wydarzeń odbywających się w mieście w danym miesiącu - podkreślają w łódzkim magistracie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.