PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódź stawia na seniorów. Zyskali rzecznika oraz Centrum Aktywności

 • KDS    5 stycznia 2018 - 15:20
Łódź stawia na seniorów. Zyskali rzecznika oraz Centrum Aktywności
Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora powstanie na Widzewie (fot. UMŁ)

Celina Maciejewska, łódzka społeczniczka i wolontariuszka, została powołana na funkcję rzecznika do spraw seniorów. Na Widzewie rusza Centrum Zdrowego Aktywnego Seniora.
 • Nowo powołana rzecznik ds. seniorów może pochwalić się sporym doświadczeniem w pracy na rzecz osób z dużym doświadczeniem życiowym.
 • Na Widzenie powstanie pierwsze Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora.
 • CZAS będzie pełnić równocześnie funkcje miejsca spotkań edukacyjnych, rekreacyjnych, towarzyskich, jak również kawiarenki internetowej oraz świetlicy.

Maciejewska od roku 2010 była zaangażowana w działania na rzecz lokalnej społeczności, w Fundacji „Dom w Łodzi”. W roku 2012 współpracowała przy tworzeniu fundacji Subvenio, zajmującej się wspieraniem prawnym i psychologicznym mieszkańców woj. łódzkiego oraz edukacją cyfrową seniorów i osób bezrobotnych.

W tym samym czasie pracowała przy projektach stowarzyszenia „Miasta w Internecie” oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, mających na celu wyszkolenie grupy latarników cyfrowych dla seniorów. Do dziś, w województwie łódzkim ponad 5 tyś. osób 60+ skorzystało ze szkoleń komputerowych.

Dodatkowo Maciejewska współtworzyła także Łódzki Telefon Życzliwości, który działa od marca 2014.

- Była to wspólna inicjatywa Fundacji Subvenio i Zespołu ds. Seniorów UMŁ. Oprócz poradnictwa specjalistycznego, telefon angażuje również seniorów wolontariuszy, którzy wspierają rówieśników życzliwą rozmową, poświęcają swój czas i sami stają się aktywniejsi - przypominają urzędnicy. 

Związana była także z Pracownią Aktywnych w CH Sukcesja, gdzie dzięki wsparciu lokalnego biznesu i z pomocą wolontariuszy realizowane są: lektoraty językowe, warsztaty komputerowe, gimnastyka umysłu, joga i zajęcia artystyczne.

Maciejewska będzie miała za zadanie m.in. inicjowanie różnych form wsparcia oczekiwanych przez osoby 60+, konsultowanie projektów skierowanych do seniorów, edukowanie ich pod kątem zmian w cyfryzacji, działanie interwencyjne czy współpraca z instytucjami publicznymi, NGO, biznesem na rzecz seniorów. Będzie skupiał się również na promowaniu łódzkich "Senioraliów". 

Warto zaznaczyć, że biuro rzecznika znajduje się w wydziale zdrowia i spraw społecznych UMŁ (ul. Zachodnia 47, pok. 22 - od lutego pok. 128), tel. 42 638 47 34. Kontakt z nią będzie możliwy w następujące dni: pon. 8:00–16:00, wt. 9:00–17:00, czw. 8:00–12:00.

Dodatkowo starsi mieszkańcy Łodzi zyskają wyjątkowe miejsce do spędzania czasu. W Miejskim Centrum Medycznym Widzew przy ul. Szpitalnej 6 powstanie pierwsze Centrum Zdrowego i Aktywnego Seniora. 

- To kolejny projekt wydziału zdrowia i spraw społecznych, który ma pomóc w aktywizacji społecznej osób starszych w miejscu ich zamieszkania - tłumaczą urzędnicy. Jak dodają, ideą projektu jest utworzenie w miejskiej przychodni punktu, który będzie pełnić równocześnie funkcje miejsca spotkań edukacyjnych, rekreacyjnych, towarzyskich, jak również kawiarenki internetowej oraz świetlicy.

CZAS będzie działał 5 dni w tygodniu w godzinach pracy przychodni. W wybranych terminach będą odbywać się w nim wykłady, prelekcje zdrowotne oraz kursy komputerowe. W czasie wolnym od zajęć do dyspozycji seniorów będą komputery, gry planszowe, czasopisma, książki oraz kawa i herbata.

W Centrum działać będzie również Łódzki Telefon Życzliwości, który poszerzy obecną działalność. - Docelowo chcemy rozwinąć w CZAS ideę wolontariatu, w ramach którego wolontariusze 60+ będą zachęcać odwiedzających do podejmowania różnych form aktywności oraz wyposażać ich w wykazy wydarzeń odbywających się w mieście w danym miesiącu - podkreślają w łódzkim magistracie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.