PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódź znalazła skuteczny sposób na walkę z dopalaczami? Wszystko na to wskazuje

  • PAP/KDS    11 lipca 2017 - 14:36
Łódź znalazła skuteczny sposób na walkę z dopalaczami? Wszystko na to wskazuje
W Łodzi udało się zamknąć wszystkie stacjonarne sklepy z dopalaczami (fot. uml.lodz.pl)

Łódź jest na dobrej drodze, by wygrać wojnę z dopalaczami. W mieście udało się zlikwidować wszystkie sklepy z tymi środkami. W porównaniu do ubiegłego o ok. 40 proc. zmalała liczba zatruć substancjami psychoaktywnymi. Zaś do sejmu trafił projekt uchwały antydopalaczowej, którego autorami są łódzcy urzędnicy.
• - Dwa lata temu miasto rozpoczęło wojnę z dopalaczami. To wojna, którą prowadzimy na różnych frontach - mówi wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Paweł Bliźniuk. 

• Zaznaczył też, że zlikwidowanie stacjonarnych sklepów, nie oznacza całkowitego zlikwidowania problemu. 

• W 2016 r. Zakład Toksykologii IMP w Łodzi odnotował w sumie 894 przypadków zatruć dopalaczami, w 2015 r. - 757, w 2014 r. - 495, a w 2013 - 234.

Jak zaznacza Bliźniuk, magistrat bardzo skutecznie i kreatywnie walczy z tym zjawiskiem. "Pojawiły się m.in. remonty chodników przed stacjonarnymi sklepami z dopalaczami oraz wielomilionowe pozwy sądowe do właścicieli lokali, w których mieściły się punkty sprzedaży. To także kampania edukacyjna o skutkach zażywania dopalaczy" - powiedział podczas wtorkowej (11 lipca) konferencji prasowej wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Paweł Bliźniuk.

Zorganizowano ją przed ostatnim zlikwidowanym w Łodzi stacjonarnym sklepem sprzedającym tzw. środki zastępcze oraz substancje psychoaktywne. W sumie na terenie miasta udało się zamknąć kilkanaście podobnych punktów sprzedaży, które często powstawały w tych samych miejscach.

Jak zaznaczył Bliźniuk, efektem walki ze zjawiskiem jest zmniejszenie liczby odnotowanych przypadków ostrych zatruć dopalaczami. Według przedstawionych przez magistrat danych w tym roku, do 5 lipca, do Zakładu Toksykologii Instytut Medycyny Pracy w Łodzi trafiło 295 pacjentów po użyciu środków psychoaktywnych. To - jak wskazano - ok. 40 procent mniej w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.

"Po raz pierwszy od dwóch lat zauważamy spadek tego typu zatruć. Jeśli obecna dynamika utrzyma się do końca roku, to w porównaniu do całego 2016 r. zanotujemy spadek o ok. 30 proc. i ponad 20 proc. w stosunku do 2015 r. To lata, w których te zjawiska były najbardziej nasilone" - poinformował Szymon Kostrzewski, p.o. zastępcy dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ.

W 2016 r. Zakład Toksykologii IMP w Łodzi odnotował w sumie 894 przypadków zatruć dopalaczami, w 2015 r. - 757, w 2014 r. - 495, a w 2013 - 234.

Bliźniuk zwrócił uwagę, że zlikwidowanie stacjonarnych sklepów, w których była prowadzona sprzedaż środków psychoaktywnych nie oznacza rozwiązania problemu. Podkreślił, że dopalacze sprzedawane są obecnie przez sieć dilerską na ulicach oraz w internecie. Dlatego - jak podkreślił - potrzebne są zmiany w prawie, które obecnie nie nadąża za zmieniającymi się składem niebezpiecznych dla zdrowia substancji.

Projekt nowej ustawy "antydopalaczowej" opracowano w łódzkim magistracie. Zakładał on m.in., że dopalacze powinny być penalizowanie tak samo, jak narkotyki, a dotychczasowe kary administracyjne zastąpiono odpowiednimi sankcjami karnymi.

Obecna na konferencji poseł PO Małgorzata Niemczyk powiedziała, że na tej podstawie powstał projekt ustawy, którą PO skierowała do Marszałka Sejmu. "W ustawie znalazły się przepisy karne, które zastąpiły obecnie obowiązujące kary administracyjne. Za wytwarzanie, przewożenie, sprzedawanie, podawanie, czy posiadanie dopalaczy będzie groziła kara więzienia. To silne narzędzie, podobne do walki z narkotykami. Mam nadzieję, że to pomoże nam zrobić porządek z tym niecnym procederem w całej Polsce" - wyjaśniła.

Niemczyk liczy, że propozycja nowych przepisów w tym zakresie zyska poparcie "ponad podziałami politycznymi" i nowa ustawa zostanie poddana pod głosowanie przed wakacyjną przerwą w Sejmie. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.