PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódzkie: 158 gmin bierze udział w programie żywnościowym

 • PAP/KDS    28 lipca 2017 - 14:35
Łódzkie: 158 gmin bierze udział w programie żywnościowym
Od sierpnia 2016 r. do czerwca 2017 r. w programie brało udział 158 ze 177 łódzkich gmin (fot. pixabay.com)

Ponad 82 tys. mieszkańców województwa łódzkiego w ostatnim roku skorzystało z pomocy żywnościowej. W sumie do najbardziej potrzebujących trafiło ponad 4 tys. ton jedzenia. 
• Chodzi o Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa ministerstwa rodziny współfinansowany przez UE, którego wykonawcą jest Agencja Rynku Rolnego i jej partnerzy.

• Jak informuje wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, w skali kraju na pomoc żywnościową wydano 370 mln zł, a w woj. łódzkim - 29 mln zł. Od sierpnia 2016 r. do czerwca 2017 r. w programie brało udział 158 ze 177 łódzkich gmin. 

• - Chcielibyśmy, by przystąpiły do niego wszystkie gminy, bo na pewno w każdej znajdą się osoby, którym przydałaby się taka pomoc - podkreślił Młynarczyk na konferencji prasowej.

Z programu pomocy żywnościowej na lata 2014-2020 mogą korzystać osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji, np. bezdomne, niepełnosprawne i uzyskujące niskie dochody - dla samotnych próg finansowy to 1268 zł, dla osób w rodzinie 1028 zł. Kwalifikacją zajmują się ośrodki pomocy społecznej oraz organizacje partnerskie - Caritas Polska, Federacja Polskich Banków Żywności, Polski Komitet Pomocy Społecznej i Polski Czerwony Krzyż.

"Program to nie tylko rozdawanie paczek żywnościowych, ale też warsztaty kulinarne dla różnych grup pokoleniowych, warsztaty dietetyczne dotyczące zdrowego żywienia, programy edukacyjne przeciwdziałające marnowaniu żywności i warsztaty edukacji ekonomicznej" - zaznaczył dyrektor łódzkiego oddziału ARR Dariusz Adamczyk.

Dodał też, że w miarę rozwoju programu wprowadzono korzystne zmiany - m.in. poprawiła się jakość oferowanych produktów, uatrakcyjniono ich opakowania, do kwalifikowania osób uprawnionych do pomocy dopuszczono organizacje partnerskie, a skierowania do uzyskania pomocy ważne są przez cały rok, a nie - jak kiedyś przez 2-3 miesiące.

Osoby korzystające z pomocy otrzymują rocznie 50 kg żywności, która wydawana jest sukcesywnie co miesiąc. W skład całego pakietu wchodzi 16 produktów - cukier, olej rzepakowy, makaron, mleko, ser dojrzewający, herbatniki, ryż, fasola, groszek z marchewką, powidła śliwkowe, koncentrat pomidorowy, pasztet wieprzowy, szynka wieprzowa i drobiowa, gulasz z warzywami, filet z makreli.

"Jakość tej żywności jest naprawdę dobra, a w miarę rozwoju programu dochodzą też nowe produkty. Dobrze oceniam także dobór oferowanych produktów, biorąc pod uwagę, że nie wszyscy potrzebujący mają możliwość gotowania, np. bezdomni mogą mieć z tym trudności" - zaznaczył dyrektor kaliskiej Caritas ks. Jacek Andrzejczak.

Pod opieką kaliskiej Caritas pozostaje m.in. kilkadziesiąt rodzin wielodzietnych powyżej 9 osób. "Biorąc pod uwagę, że jest to 50 kg żywności na osobę, można wyobrazić sobie, jak znacząca to pomoc. W ostatnim roku z programu skorzystało 2,6 tys. osób i już wiemy, że od sierpnia będzie ich więcej" - dodał.

Z kolei dyrektor łódzkiej Caritas ks. Andrzej Partyka przyznał się do obaw związanych z realizacją edukacyjnej części programu. "Warunkiem realizacji pomocy żywnościowej było uczenie beneficjentów, jak zagospodarować żywność, nie marnować jej i dobrze spożytkować czy też jak skalkulować domowy budżet. Ku naszemu zaskoczeniu, nie tylko nie było problemów ze zorganizowaniem grup na warsztaty - choć baliśmy się, że ci ludzie po prostu nie przyjdą - ale pojawiło się zainteresowanie kolejnymi szkoleniami. To budzi nadzieję, że w przyszłości nasi podopieczni staną się samodzielni i nie będą potrzebowali już takiej pomocy" - podkreślił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.