PARTNER PORTALU
 • BGK

Łódzkie poszukuje partnerów do współpracy w Chinach i Korei Płd.

 • PAP/JS    21 sierpnia 2017 - 16:49
Łódzkie poszukuje partnerów do współpracy w Chinach i Korei Płd.
"Chiny to ponad 300 tys. milionerów, ponad 300 mln osób określanych jako klasa średnia, a zatem to olbrzymi rynek" - podkreślił Witold Stępień. (fot. lodzkie.pl)

Nawiązanie współpracy z prowincją Gyeonggi jest celem misji gospodarczej z udziałem marszałka woj. łódzkiego Witolda Stępnia, która w poniedziałek (21 sierpnia) wyruszy do Korei Płd. Władze regionu mają też rozwijać kontakty z innym azjatyckim partnerem Łódzkiego - chińskim Syczuanem.
• W poniedziałek rozpoczęła się rekrutacja do udziału w szkoleniach w ramach inicjatywy "Łódzkie w Chinach", skierowanych do małych i średnich firm.

• 30 firm z branży spożywczej oraz 60 przedsiębiorców posiadających innowacyjne rozwiązania technologiczne będzie mogło dowiedzieć się, jak w praktyce nawiązać współpracę handlową z Państwem Środka.

"W ramach misji gospodarczej organizowanej przez Łódzką Agencję Rozwoju Regionalnego zabierzemy do Korei Płd. dziesięć firm z Łódzkiego. Będziemy m.in. gośćmi gubernatora prowincji Gyeonggi, sąsiadującej z Seulem; funkcjonują w niej wyższe uczelnie i zaawansowany technologicznie przemysł, m.in. firma Samsung. Chcielibyśmy, aby po chińskim Syczuanie była to druga prowincja z tego rejonu świata, z którą podpiszemy porozumienie o współpracy" - zaznaczył marszałek na konferencji zorganizowanej przed wyjazdem do Korei.

Gyeonggi to najbardziej zaludniony obszar Korei Płd. Stolicą prowincji jest Suwon, położony ok. 30 km od Seulu, który geograficznie znajduje się na terenie Gyeonggi, ale jest miastem odrębnie administrowanym.

Organizatorzy misji podkreślają, że jednym z jej głównych celów jest dogłębne poznanie rynku koreańskiego. Pomogą w tym spotkania i warsztaty, w których udział wezmą m.in. przedstawiciele koreańskiego ministerstwa handlu. Wyjazd będzie okazją do stworzenia planu współpracy między woj. łódzkim i prowincją Gyeonggi, uwzględniającego aspekty gospodarcze i kulturalne.

"Chcemy tam nie tylko kierować eksport z Łodzi, ale też współpracować w szerszym zakresie - myślę tu o wymianie technologii czy firmach koreańskich już obecnych w Polsce i tych, które będą szukały dla siebie miejsca w Polsce po Brexicie" - dodał marszałek.

W poniedziałek rozpoczęła się rekrutacja do udziału w szkoleniach w ramach inicjatywy "Łódzkie w Chinach", skierowanych do małych i średnich firm. 30 firm z branży spożywczej oraz 60 przedsiębiorców posiadających innowacyjne rozwiązania technologiczne będzie mogło dowiedzieć się, jak w praktyce nawiązać współpracę handlową z Państwem Środka.

"Myślenie o Chinach nie w kategorii całego kraju, lecz poszczególnych prowincji jest polityką, która już skutkuje sukcesami łódzkich przedsiębiorców w Syczuanie. My też jesteśmy z Łodzi i od ponad 10 lat prowadzimy różnego rodzaju działalność na rynku chińskim, głównie związaną z wprowadzaniem do Chin europejskich i polskich marek spożywczych. Będziemy dzielić się naszymi doświadczeniami" - wyjaśnił prezes Amber Global Consulting Bartosz Ziółek.

Spośród uczestników warsztatów wyłonionych będzie 10 firm, których przedstawiciele wyjadą w październiku na dwie misje gospodarcze do prowincji Syczuan.

"Będą to jedne z największych imprez, jakie Polska kiedykolwiek organizowała w Chinach. W najruchliwszym punkcie stolicy regionu Chengdu przy reprezentatywnej handlowej ulicy Chun Xi przez tydzień pokazywać będziemy to, co w Łodzi jest najcenniejsze" - dodał Ziółek.

Wybrani przedsiębiorcy przejdą w Chengdu drugą część szkolenia i będą mieli okazję spotkać się z przedstawicielami chińskiego biznesu - potencjalnymi kontrahentami oraz inwestorami zainteresowanymi współpracą.

Według danych Ambasady Polskiej w Pekinie, w ub.r. deficyt w handlu pomiędzy Chinami a Polską wyniósł ponad 22 mln dol. Polacy sprowadzili do kraju towarów za kwotę prawie 13 razy większą, niż wyeksportowali do Chin.

"Chiny to ponad 300 tys. milionerów, ponad 300 mln osób określanych jako klasa średnia, a zatem to olbrzymi rynek" - podkreślił Stępień.

Samorząd województwa od lat promuje w Chinach Łódzkie jako swojego rodzaju "bramę Europy", przez którą może odbywać się wymiana towarowa. Rok temu władze województwa podpisały umowę o współpracy z prowincją Syczuan; uruchomiono połączenie kolejowe cargo między chińskim Chengdu i Kutnem. W 2013 r. odprawiono pierwsze towarowe pociągi z Chengdu do Łodzi.

Od dwóch lat woj. łódzkie prowadzi w Chengdu biuro, którego celem jest współpraca na szczeblu administracji samorządowej i wspieranie polskich przedsiębiorców w nawiązywaniu relacji z lokalnym biznesem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.