PARTNER PORTALU
  • BGK

Łódzkie: Wojewoda wygasił mandat burmistrza Głowna

  • PAP/MN    12 września 2017 - 14:19
Łódzkie: Wojewoda wygasił mandat burmistrza Głowna
Zbigniew Rau wygasił mandat burmistrza Głowna. (fot. youtube)

Wojewoda łódzki Zbigniew Rau stwierdził we wtorek (12 września) wygaśnięcie mandatu burmistrza Głowna (woj. łódzkie) Grzegorza Janeczka. Powodem decyzji wojewody było naruszenie zakazu łączenia stanowiska burmistrza z pełnieniem funkcji w zarządzie Ochotniczej Straży Pożarnej.
Jak poinformował wojewoda, do Urzędu Wojewódzkiego dotarła informacja o naruszeniu przez burmistrza Głowna zakazu łączenia jego stanowiska z pełnieniem funkcji w zarządzie Ochotniczej Straży Pożarnej, która prowadzi działalność gospodarczą. Postępowanie nadzorcze potwierdziło, że taka sytuacja faktycznie miała miejsce.

Według Raua, w tej sytuacji Rada Miejska w Głownie winna była stwierdzić wygaśnięcie mandatu burmistrza. Mimo wezwania, skierowanego do rajców przez organ nadzoru, powołujący się na przepisy Kodeksu wyborczego, dotyczące ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, uchwała nie została podjęta.

Dlatego wojewoda - po uprzednim powiadomieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji - wydał zarządzenie zastępcze o wygaśnięciu mandatu burmistrza Głowna. Zarządzenie to może zostać zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.