PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie. Sejmik przyznał 150 tys. zł pomocy gminom z pomorskiego

  • pt/pap    28 sierpnia 2017 - 15:14
Lubelskie. Sejmik przyznał 150 tys. zł pomocy gminom z pomorskiego
Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia (fot.straz.gov.pl)

Województwo lubelskie przekaże 150 tys. zł pomocy trzem gminom z woj. pomorskiego: Lipusz, Sulęczyno i Dziemiany, dotkniętym przez nawałnice. W poniedziałek, 28 sierpnia lubelski sejmik podjął stosowne uchwały w tej sprawie.
Każdej z trzech gmin przekazanych zostanie po 50 tys. zł. Sejmik przyjął uchwały o udzieleniu pomocy oraz dokonał niezbędnych zmian w budżecie województwa i wieloletniej prognozie finansowej. Wszystkie uchwały zapadły jednomyślnie.

Pieniądze będą przeznaczone na likwidację skutków nawałnicy, która dotknęła mieszkańców tych gmin. Szczegółowe warunki udzielenia pomocy i zasady rozliczeń będą określone w umowach, które zostaną zawarte między samorządem woj. lubelskiego oraz gmin Lipusz, Sulęczyno i Dziemiany.

"To nie jest wielka kwota, nie stać nas na to, żebyśmy duże pieniądze wygospodarowali, ale ważny jest gest i pokazanie, że samorządy powinny się wspierać, reagować na takie kataklizmy i pomagać mieszkańcom" - powiedział marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski.

"Myślę, że inne samorządy też zareagują, przyjdą z pomocą i od ziarnka do ziarnka zbierze się kwota, która przyczyni się przynajmniej do częściowego przywrócenia standardu funkcjonowania ludzi na terenach dotkniętych kataklizmem" - dodał Sosnowski.

Gminy, którym będzie udzielona pomoc, wyszukali pracownicy lubelskiego urzędu marszałkowskiego po konsultacjach telefonicznych z samorządowcami na ternach, przez które przeszła nawałnica. Pieniądze pochodzą z rezerwy ogólnej budżetu woj. lubelskiego. Do poszkodowanych gmin trafią w ciągu kilku dni - zapewnił Sosnowski.

Gwałtowne burze, a miejscami nawet trąby powietrzne, przeszły przez Pomorze w nocy z 11 na 12 sierpnia. Wskutek nawałnic zginęło w Pomorskiem 5 osób, w tym dwie nastolatki, które przebywały na obozie harcerskim w miejscowości Suszek. Około 50 osób doznało też różnego rodzaju obrażeń. Wichura zniszczyła wiele domów i tysiące hektarów lasów.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.