PARTNER PORTALU
  • BGK

Lubelskie: Wykryto kolejne ognisko wirusa ASF

  • PAP/AT    26 lutego 2018 - 09:55
Lubelskie: Wykryto kolejne ognisko wirusa ASF
Ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Jabłoń (fot.pixabay.com)

W gospodarstwie w gminie Jabłoń (Lubelskie), w którym utrzymywano 640 świń, wykryte zostało kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF) u trzody chlewnej wykryto  - poinformował Główny Lekarz Weterynarii. To już 108. ognisko ASF u świń w Polsce i czwarte wykryte w tym roku.
Nowy przypadek choroby u trzody chlewnej stwierdzono na podstawie wyników badań przeprowadzonych przez krajowe laboratorium referencyjne ds. ASF, czyli Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach.

Ognisko ASF stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Jabłoń, w powiecie parczewskim (Lubelskie), w którym utrzymywano 640 świń. Wdrożono w nim procedury związane z likwidacją choroby. Gospodarstwo znajduje się w obszarze już objętym ograniczeniami w związku z wcześniejszymi przypadkami afrykańskiego pomoru świń.

To czwarte wykryte w tym roku ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń. ASF wykryto w Polsce w lutym 2014 r., od tamtego czasu tę chorobę u świń ujawniono w 108. ogniskach. W ubiegłym roku było 81 ognisk ASF u świń.

Czytaj też: Nowe zasady bioasekuracji obowiązkowe dla gospodarstw

Choroba, która nie jest groźna dla ludzi, powoduje znaczne straty gospodarcze.

ASF u świń odnotowano w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim.

Ponadto wykryto ponad 1,3 tys. przypadków tej choroby u dzików, przy czym jeden przypadek może dotyczyć kilku odstrzelonych lub padłych zwierząt. Zarażone dziki znajdowano na terenie województw: podlaskiego, lubelskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.