PARTNER PORTALU
  • BGK

Lublin: 15 radnych za, 15 przeciw. Nie podjęto uchwały w sprawie absolutorium

  • PAP/MN    27 czerwca 2016 - 17:50
Lublin: 15 radnych za, 15 przeciw. Nie podjęto uchwały w sprawie absolutorium
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk prosił radnych PiS, aby jednak zagłosowali za przyjęciem sprawozdania finansowego z wykonania budżetu (fot. archiwum)

• Rada miasta Lublin nie podjęła w poniedziałek uchwał ws. absolutorium dla prezydenta i zatwierdzenia sprawozdania finansowego z wykonania budżetu za 2015 r.
• Głosy rozłożyły się po równo, a rada obradowała w niepełnym składzie, z powodu śmierci jednego radnego.
• Jak wyliczono, wydatki Lublina z 2015 r. były niższe od wydatków roku 2014 o ponad 225 mln zł.
W głosowaniu nad obiema uchwałami wzięło udział 30 radnych; 15 radnych z PiS było przeciwnych, 15 radnych z PO oraz Wspólnego Lublina było za. Rada obradowała w niepełnym składzie, gdyż 20 czerwca zmarł po ciężkiej chorobie radny PO Wojciech Krakowski.

"Sytuacja jest taka, że uchwały nie zostały podjęte" - powiedział przewodniczący Rady Miasta Piotr Kowalczyk.

Sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu miasta Lublin za 2015 r. zostało pozytywnie zaopiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową, przez komisję rewizyjną rady miasta i przez biegłego rewidenta. Zgodnie z obowiązującym prawem na podjęcie uchwał w tej sprawie samorząd ma czas do końca czerwca.

"Może usiądziemy z prawnikami, zrobimy precedens w Polsce i wrócimy we wrześniu, do projektu uchwał sprawozdania finansowego i absolutorium dla prezydenta. Wrócimy do tego w pełnym składzie rady, kiedy będzie już radna, która będzie mogła głosować w miejsce śp. Wojciecha Krakowskiego. 3 września będzie mogła być zaprzysiężona" - dodał Kowalczyk.

Radni PiS mówią o zadłużeniu 

Wysoki poziom zadłużenia miasta, pogarszający się wskaźnik samofinansowania wydatków majątkowych, co powoduje konieczność dalszego zadłużania miasta na finasowanie inwestycji - to główne powody nieudzielania absolutorium i odrzucenia sprawozdania finansowego przez radnych PiS.

"Potrzebujemy więcej rozmowy o Lublinie, bo przy tym poziomie zadłużenia miasta, trzeba racjonalnie prowadzić inwestycje. Naszym zdaniem w Lublinie jest rozrzutnictwo pieniędzy i inwestowanie często w działania takie, które nie przełożą się na jakiś zwrot finansowy, aby kondycja finansów miasta miała się lepiej" - powiedział przewodniczący klubu PiS Tomasz Pitucha.

Wskazywał w tym kontekście m.in. na bezzasadną jego zdaniem rewitalizację reprezentacyjnego Placu Litewskiego, co obciąża budżet, albo na budowę obiektów, których utrzymanie jest drogie. "Duże obiekty sportowe są dla miasta potrzebne, ale generują też duże koszty i obciążają bardzo budżet. Bilans MOSiR-u jest w tej chwili ponad 5 mln na minusie" - dodał Pitucha.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk prosił radnych PiS, aby - nawet jeśli z powodów politycznych nie zagłosują za udzieleniem mu absolutorium - jednak zagłosowali za przyjęciem sprawozdania finansowego z wykonania budżetu, gdyż stanowi ono podstawę do rozmów z bankami i instytucjami finansowymi w ubieganiu się o kredyty. Z kredytów tych ma być finansowana budowa dwóch szkół w Lublinie oraz budownictwo mieszkaniowe, na co - jak zaznaczył Żuk - nie ma obecnie możliwości uzyskania dotacji unijnej.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.